Zákon zakazující kouření ve vládě neuspěl

Vláda nesouhlasí s novou verzí "protikuřáckého zákona", kterou chtěla prosadit skupina lidoveckých poslanců. Podle jejich návrhu by bylo zakázáno kouření na veřejných místech - například na pracovištích, na zastávkách hromadné dopravy, ve sportovních halách, ale i v restauracích a barech. Bez ohledu na nesouhlas kabinetu předlohu projedná parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření

kouření

Jeden z autorů návrhu, lidovecký poslanec Josef Janeček vidí hned několik důvodů, proč kouření na některých místech zakázat. "Jednak nám to ukládá Listina, která říká, že každý občan má právo na ochranu zdraví, za druhé je fakt, že naše zdravotnictví vydává na léčení nemocí způsobených kouřením kolem 30 miliard korun ročně, a každý den zemře v této zemi na tyto důsledky přibližně 50 lidí."

Návrh počítá i se sankcemi. Kuřákovi by za porušení zákazu hrozila pořádková pokuta kolem tisíce korun, provozovatel příslušného zařízení by musel sáhnout do kapsy hlouběji - pokuta by v jeho případě mohla dosáhnout až půl milionu korun. Při opakovaném porušení zákazu by navíc mohl být potrestán zákazem činnosti na dva roky.

Jednoznačně proti takovému zákonu je ODS. Různé zákazy nejsou podle nejsilnější opoziční strany správnou cestou a jejich vliv na omezení kouření je podle občanských demokratů pochybný.

Loni v březnu zakázalo kouření ve veřejných zařízeních Irsko. Podobný zákon začal v lednu platit v Itálii. Některé americké státy a města ale tímto způsobem bojují proti kouření už léta.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme