Poslancům se vrací na stůl novela zákoníku práce. Počítá s vyšším limitem pro přesčasy zdravotníků

Během úterý by mohlo být jasné, kdy začnou platit nová pravidla pro takzvané dohodáře. Poslanci by se totiž měli vrátit k novele zákoníku práce, která obsahuje i další změny, třeba navýšení limitů pro přesčasy zdravotnických pracovníků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Sněmovna bude opět hlasovat o novele, která se týká i práce lékařů přesčas (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanci novelu znovu projednají poté, co ji dostali zpět od senátorů. Zákonodárci horní komory jsou proti striktnímu zadávání podmínek práce na dohodu třeba u sezonních pracovníků. Kritizovanou část zákona, která zvyšuje limit přesčasů zdravotníků, nicméně nezměnili.

Vládní pětikoalice chce Senát podle předsedy poslanců ODS Marka Bendy přehlasovat. „Budeme muset být v plné palbě na značkách, protože budeme potřebovat 101 hlasů na přehlasování Senátu,“ poznamenal pro Radiožurnál Benda. Po minulém týdnu, kdy poslanci jednali do noci o konsolidačním balíčku, očekává klidnější jednání.

Předseda mladých lékařů: Dobrovolné přesčasy jsou iluze, mladí zdravotníci jsou do nich tlačeni

Číst článek

Jak se k předloze postaví opoziční ANO, není zcela jasné. „Předběžné debaty vnímám tak, že senátní verzi nepodpoříme. A vypadá to, že nepodpoříme ani tu sněmovní,“ nastínila postoj hnutí předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová.

O přesčasech ve zdravotnictví v pondělí jednali zástupci mladých lékařů s ministry práce a zdravotnictví. Shodu ale nenašli. Lidovecký ministr práce Marian Jurečka řekl, že je připravený tento problém upravit až v novele zákoníku na příští rok.

Předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda ocenil navázání dialogu, zároveň ale podle něj výsledky nebudou pro řadu kolegů dostatečné. Už dříve čtyři tisíce mladých lékařů a lékařek avizovaly, že pokud novela projde, jsou od prosince připraveni přesčasy odmítat.

Poslanci se schází ve 14.00. Čas jim zřejmě znovu zabere snaha opozice zařadit na schůzi vlastní body.

Vojtěch Tomášek, Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme