Zákoník práce možná skončí u Ústavního soudu

Nový zákoník práce rozdělil vládní koalici. Sociální demokraté prosadili ve vládě návrh ministra Škromacha přes odpor lidovců a bez podpory unionistů. Především křesťanští demokraté upozorňují, že zákoník neadekvátně posiluje moc odborů. V Poslanecké sněmovně se tak ČSSD bude muset spolehnout na hlasy komunistů. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek v České televizi řekl, že pokud sociální demokraté zákoník ve Sněmovně prosadí, jeho strana podá ústavní stížnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Jan Kasal

Miroslav Kalousek a Jan Kasal | Zdroj: ČTK

"Ta ustanovení, která my navrhujeme vypustit, jsou ve zjevném rozporu s Ústavou. Jestli je sociální demokracie spolu s komunisty prohlasuje, tak na základě ústavní stížnosti, kterou my podáme, nepochybujeme o tom, že je Ústavní soud zruší a ten konečný výsledek bude přesně tak, jak my navrhujeme," prohlásil šéf lidovců.

Ministři ČSSD využili ve vládě své většiny a návrh zákoníku práce schválili sami. Lidovci hlasovali proti a ministři za Unii svobody se hlasování zdrželi. Lidovci odpoledne nabídli sociálním demokratům dohodu. Pokud by ČSSD vypustila z návrhu pasáž o kontrolní a rozhodovací pravomoci odborů, návrh by podpořili. ČSSD to ale odmítla.

Návrh teď míří do Parlamentu, kde bude sociální demokracie spoléhat na hlasy komunistů. Kromě KDU-ČSL a Unie svobody se zákoník nelíbí ani občanským demokratům. Ministru práce Zdeňku Škromachovi to nevadí. "V Poslanecké sněmovně je 200 poslanců a my budeme hledat podporu u 200 poslanců. A myslím si, že i KDU má velkou šanci, jak zabránit většímu vlivu komunistů."

Vztahy ve vládě se vyhrotily nejen kvůli podobě zákoníku práce. Premiéra Jiřího Paroubka rozčílil postup lidovců ve Sněmovně, když podpořili návrh opoziční ODS na zřízení vyšetřovací komise ke kauze privatizace Unipetrolu. Předseda vlády řekl, že lidovci nejsou ideálním partnerem a on se jimi nenechá vydírat. Označil chování KDU-ČSL za skandální a neloajální a prohlásil, že v každé jiné zemi by "vyletěli z koalice".

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme