Zákonodárci možná přijdou o bezplatnou MHD

Poslanci a senátoři možná přijdou o bezplatnou místní hromadnou dopravu. Takový je jeden z návrhů, který chystají senátoři v rámci novely zákona o omezení náhrad zákonodárců a dnes o něm budou jednat na své schůzi. Očekává se, že celou předlohu Senát vrátí k dalšímu projednání sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát ČR | Foto: Česká televize

Zrušit bezplatnou místní dopravu zákonodárců navrhl včera v ústavně-právním výboru Senátu jeho předseda Jaroslav Kubera (ODS). Návrh je jen jednou z mála změn, které předlohu budou zřejmě do sněmovny provázet.

Původní návrh na omezení nejrůznějších náhrad zákonodárců byl mnohem širší. Již koncem loňského roku s ním přišel předseda lidovců Miroslav Kalousek. Navrhoval zrušit zákonodárcům bezplatné vnitrostátní letenky a snížit diety při zahraničních cestách.

Sněmovna ho však seškrtala a nakonec schválila pouze omezení cestovních náhrad pro parlamentní funkcionáře, kteří využívají služební auto s kartou na benzin a současně berou i cestovní náhrady. Podle přijatého návrhu si budou muset vybrat - buď budou dál používat kartu a z cestovních náhrad jim zůstane jen 15 procent, nebo si nechají plné náhrady a vzdají se karty na benzin.

Kalousek ale věří, že senátoři by se dnes mohli vrátit k původnímu znění návrhu, a kromě zrušení bezplatné MHD odhlasovat i seškrtání dalších výhod. "Sněmovna se bude moci rozhodnout, zda přijme svojí původní verzi, anebo zda se přece jenom zamyslí nad tím, že některá privilegia by nám příslušet neměla, a přijme senátní návrh," řekl Kalousek.

Podle Kubery je Kalouskův návrh populistický a k ničemu nevede. Někteří senátoři se jej proto pokusili zamítnout. Pro tento návrh ale nezískali ve výboru patřičnou podporu. Návrh na zrušení bezplatné místní dopravy by mohli vedle senátorů z ODS podpořit také senátoři z Klubu otevřené demokracie, který tvoří unionisté a nestraníci.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme