Zákonodárci se neshodnou, zda Klausovi ponechat řády i po odchodu z úřadu

Španělským sálem Pražského hradu se třetího března rozezní jazzové tóny. Stane se tak při příležitosti loučení Václava Klause s prezidentským úřadem. Píšou o tom Lidové noviny. Zatím není jasné, zda zákonodárci končícímu prezidentovi ponechají nejvyšší státní vyznamenání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Končící prezident Václav Klaus se pyšní Řádem bílého lva a Řádem Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. S doživotním propůjčením těchto vyznamenání by musely souhlasit obě komory parlamentu. Zatím to ale nikdo nenavrhl.

Podle všeho pro tento návrh není příliš příznivá atmosféra v Poslanecké sněmovně ani v Senátu. Potvrzuje to třeba šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Zatím jsme se o tom nebavili. Já bohužel prostě tu atmosféru ve sněmovně i v Senátu shledávám takovou, že se obávám, že by to vyvolalo jen kontroverzi,“ říká Benda a dodává:

Václav Klaus | Foto: Reuters

„A tohle jsou věci, které mají být buď ano, nebo ne. Asi se s ostatními šéfy klubů o tom poradím, jak dál postupovat, ale zatím tu atmosféru moc nevidím. Myslím, že to je převážně kvůli amnestii.“

Ani předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc si nedokáže představit, že by sociální demokraté návrh podpořili. „Já myslím, že Václav Klaus si do značné míry to renomé zničil takovým způsobem právě vyhlášením této amnestie,“ tvrdí.

Rozloučení má být spíše skromnější

Problém s doživotím propůjčením řádů by měli komunističtí poslanci. Stejně tomu bylo i u Václava Havla. Pro by ale byl místopředseda Věcí veřejných Petr Skokan. Stanislav Polčák z TOP 09 si myslí, že až historie by měla zhodnotit kroky prezidenta.

O historii mluví i senátor ODS Jaroslav Kubera: „Z historie jsme poučeni o tom, že všechny významné osobnosti světa se vždycky dočkaly uznání až po své smrti, přestože byly stejně významné za svého života. Ať to byli skladatelé, spisovatelé, prezidenti, vojevůdci,“ soudí.

Naopak propůjčení řádů Václavu Havlovi zákonodárci schválili jen několik měsíců po jeho odchodu z úřadu. Rozlučkový večírek Václava Klause bude soukromější a skromnější, než jaký měl jeho předchůdce.

Slavnostní večer Václava Havla byl vlastně velkolepou show v čele s Martou Kubišovou a Karlem Gottem. Večírek Václava Klause má zase obohatit zpěvačka Lucie Bílá.

Klára Bílá, Martina Spěváčková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme