Zákonodárci se zatím na způsobu volby nedohodli

Tajnou volbu hlavy státu teď prosazují opět občanští demokraté a nově i lidovci. Zelení stále podporují svého kandidáta Jana Švejnara a trvají na veřejné volbě. Dohodlo se na tom předsednictvo strany. To vydalo společné usnesení, ve kterém schválilo dosavadní postup svých vyjednavačů a poslaneckého klubu při volbě prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdný Španělský sál Pražského hradu

K dalším bodům usnesení už víc předseda zelených Martin Bursík: " Předsednictvo Strany zelených doporučuje poslancům prosazovat veřejnou volbu prezidenta, která zajišťuje větší transparentnost volby a je ochranou před zákulisními dohodami. A za třetí: předsednictvo SZ vyzývá KSČM, aby přestala podnikat kroky na podporu Václava Klause, to jest aby stáhla kandidaturu Jany Bobošíkové a vyjádřila veřejně podporu Janu Švejnarovi ve všech dalších kolech volby prezidenta."

Jana Švejnara podporují někteří zákonodárci KDU-ČSL, stejně jako Václava Klause. Toho podporuje také ODS. Část komunistů bude zřejmě volit Janu Bobošíkovou a část zřejmě Jana Švejnara.

Europoslankyně Jana Bobošíková nepřemýšlí o tom, že by ještě před začátkem zítřejší volby prezidenta z boje o Hrad odstoupila. Do druhé prezidentské volby ji nominovali komunisté (17 poslanců). KSČM ale současně vyjednává o možné podpoře Jana Švejnara. Toho navrhla skupina senátorů z několika frakcí (11 senátorů), Václava Klause nominovali občanští demokraté (81 poslanců a 41 senátorů).

Prezidentský kandidát ODS Václav Klaus má podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa zajištěn potřebný počet hlasů pro zvolení v tajném i veřejném hlasování. Získá je podle něj díky tomu, že mu potřebnou podporu dodají lidovci. Předseda komunistů tak vychází z počtu poslanců a senátorů obou stran. "ODS má skutečně 148 volitelů Václava Klause," tvrdí Filip.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme