Zákony by se měly oficiálně vydávat i v elektronické podobě

Úplná znění zákonů by v budoucnu měla existovat nejen v papírové Sbírce zákonů, ale také v její elektronické podobě. Usiluje o to ministerstvo vnitra. Takzvaná e-Sbírka by se měla stát garantem toho, že se lidé bezplatně dostanou k aktuálnímu znění norem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce s počítačovou myší

Práce s počítačovou myší | Foto: Comstock Images

Neznalost zákona neomlouvá, říká základní právní zásada. Když si ale laik sedne například k internetu a pokusí se najít zákon, který potřebuje, výsledek může být minimálně sporný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystanou elektronickou Sbírku zákonů se zajímala redaktorka Radiožurnálu Veronika Malá

Zákonů je totiž na internetu celá řada, nikde ale není zaručeno, že to, co najdeme, skutečně aktuálně platí.

Například na dotaz po stavebním zákoně dostanete přes 600.000 nejrůznějších odkazů, když výběr zúžíte o číslo zákona, pak více než 46.000. Poslední verze zákona je z roku 2006, jestli existuje novější, o tom není nikde ani zmínka.

Změnu by mohla do budoucna přinést elektronická Sbírka zákonů. Lidem by měla dát jistotu při vyhledávání, vysvětluje Aleš Gola z ministerstva vnitra:

„Snazší přístup spočívá v tom, že právní předpisy budou nadále vyhlašovány závazně i v elektronické podobě, takže budou dostupné na internetu 24 denně, sedm dní v týdnu.“

Ministerstvo chce spustit projekt do čtyř let

Obě nejsilnější politické strany se k myšlence e-Sbírky zákonů staví vstřícně. Sociální demokrat Jeroným Tejc sám z vlastní praxe potvrzuje, že najít na internetu konkrétní zákon nemusí být vždy snadné.

„Já jako advokát jsem mnohokrát, když jsem neměl v tu chvíli přístup k automatizovanému systému právních informací a hledal jsem nějaké znění zákona, nebyl v podstatě schopen na internetu dobrat se správného znění, přestože jsem vystudovaný právník,“ říká Tejc.

“Ne každý je ochoten zaplatit drahé náklady za služby advokáta, ne každý na to má a ne každý je ochoten třeba za banální informaci platit. Takže se domnívám, že stát je povinen zajistit občanům možnost seznámit se s tím, co je platné a účinné v oblasti práva,“ dodává občanský demokrat Jiří Pospíšil.

Ministerstvo vnitra by chtělo kompletní elektronickou sbírku zákonů spustit k 1. lednu 2014. Některé části projektu se přitom mohou rozjet už dřív. I to je ale podle některých odborníků ve srovnání se světem poměrně pozdě.

„Já si myslím, že jsme ne trochu, ale hodně pozadu, že tento způsob přístupu k psanému právu už měl být zpracován a uveden v život dávno,“ podotýká Ladislav Krym z České advokátní komory. Resort vnitra by si přál, aby věcný záměr zákona schválila ještě tato vláda.

Velké hráče na trhu s informacemi e-Sbírka neohrozí

Plán vlády zpřístupnit zdarma na internetu elektronickou verzi Sbírky zákonů nebude znamenat konec podnikání pro firmy, které se vývojem databází právních informací zabývají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se chystaná e-Sbírka dotkne trhu s informacemi, zjišťoval redaktor Radiožurnálu Martin Drtina

Všichni velcí hráči na tomto trhu Radiožurnálu potvrdili, že sbírka předpisů představuje jen část jejich systému a že odborná veřejnost bude mít dál zájem za tyto informace platit.

Přidanou hodnotou ucelených systémů pro právníky jsou hlavně komentáře expertů, mnohdy přímo autorů konkrétních zákonů, vyzdvihuje hlavní konkurenční výhodu oproti chystanému portálu e-Sbírky ředitelka nakladatelství C.H.Beck Helena Válková:

„Odborník v oblasti právní i třeba v oblasti managementu, který potřebuje mít odpovědi na své otázky doplněné i o aktuální výklad zákona, dostane od soukromých systémů komplexní odpověď.“

Podobně reagovalo i vydavatelství Wolters Kluver, které spravuje databázi ASPI. Jeho management v zaslaném vyjádření ujišťuje, že zpřístupnění sbírky zákonů na internetu vítá. Povede to k tomu, že se k základním předpisům dostane i laická veřejnost a zvýší se tím i obecné právní povědomí lidí.

Řešení složitějších problémů ale dál zůstane na právnících. A ti do soudních síní raději nosí papírovou podobu předpisů než laptopy, i když i v tom se zvyky mění.

„Rada právníků už se k tomu staví progresivně. Je možné běžně vidět například pana doktora Sokola, jak u jednání soudu notebook a zřejmě čerpá informace odtamtud,“ potvrzuje Jiří Motloch z nakladatelství Sagit.

Edice Úplných znění, tedy brožurek shrnujících všechny předpisy k určitému problému, by se portál e-sbírka mohl dotknout nejvíc. Zatím, vzhledem ke stádiu, v jakém se záměr vlády nachází, je podle všech oslovených zástupců právních nakladatelství předčasné odhadovat, jestli a co se změní.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme