Sněmovna podpořila zrušení tisíců zákonů. Je mezi nimi i předpis o zrušení celibátu učitelek

Zrušit více než 10 tisíc zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou formálně platné, ale už nepoužívané, má návrh zákona, který ve středu v úvodním kole podpořila Sněmovna. Úplný zánik těchto právních předpisů povede podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) k pročištění a zpřehlednění právního řádu. Předloha nyní zamíří k posouzení ústavně právnímu výboru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna podpořila zrušení desítky tisíc nadbytečných předpisů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrh ruší 6667 takzvaných vyhaslých právních předpisů, které jsou sice platné, ale reálně se neuplatňují. Dalších 3616 předpisů už v minulosti zrušilo některé obecné ustanovení, ale v právním řádu se nadále objevovaly.

Nadbytečné předpisy se podle předlohy ministerstva vnitra mimo jiné stávají zátěží pro systém eSbírka, ve kterém by lidé měli mít v budoucnu možnost elektronicky vyhledat veškeré zákony a mezinárodní smlouvy v jejich závazné podobě.

Roční zpoždění. eSbírku budou testovat hlavně zákonodárci, veřejnosti se čas zkrátí o půl roku

Číst článek

Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že mezi rušenými předpisy je například zákon z roku 1919 o zrušení celibátu učitelek, zákon z roku 1924 o zrušení odměn udavačů daňových přestupků, zákon z roku 1930 o výrobě chleba a zákon o čtvrté pětiletce z roku 1966.

„Zrušením právního předpisu nebudou dotčeny právní vztahy, které na jeho základě již dříve vznikly. Tedy ani učitelky se po této právní úpravě nebudou muset obávat žádných neblahých konsekvencí,“ řekl ministr.

Poslankyně opozičního hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová předlohu ocenila, připomněla ale, že vznikala už v minulém volebním období. Zrušení několika stovek nadbytečných předpisů navrhovalo vnitro už v roce 2019, návrh schválila tehdejší vláda ANO a ČSSD, poslanci jej však do konce volebního období projednat nestihli. Letos proto vnitro navrhlo zákon znovu, tentokrát však na základě rozboru odhalilo několik tisíc nadbytečných nařízení.

Mezi předpisy, které ministerstvo navrhuje ke zrušení, jsou zákony i vyhlášky z období od první republiky po současnost. Z novější doby jde třeba o zákon o zahájení činnosti jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně z roku 2008 a o zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu z roku 2006.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme