Zákony k obnově země schválil i Senát; prezident je podepsal

Státní fond rozvoje bydlení bude moci poskytovat peníze nejen na výstavbu nemovitostí, ale také na koupi domů a bytů už postavených. Po Poslanecké sněmovně to v neděli umožnil i souhlas Senátu. Novela patří mezi návrhy zákonů potřebných k rychlé obnově země po povodních, které už v pátek projednala Poslanecká sněmovna. Senátoři nejprve vyslechli informaci premiéra Vladimíra Špidly o popovodňové situaci a uctili minutou ticha oběti záplav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Při letošních povodních Česká republika podle premiéra Vladimíra Špidly obstála. Obstála jako sociální stát založený na demokratickém principu a připravený podpořit své občany. Zdůraznil, že letošní povodeň je zřejmě největší katastrofou svého druhu v dějinách země. Voda postihla ze všech čtrnácti krajů deset a v nich 43 okresů. Částečně nebo úplně byly zaplaveny obce a města v šesti krajích a 26 okresech.

Premiér ocenil nejen připravenost záchranných sborů, ale i sílu občanské společnosti. "Kdyby naši lidé nebyli schopni podpořit své sousedy v nouzi, nebylo by možné tuto situaci tak dobře zvládnout," řekl. Celkem 99 obcí, včetně pražských čtvrtí, bylo zatopeno zcela. O život přišlo podle dosavadních informací 14 lidí. Evakuováno bylo 220.000 osob. "Této evakuaci můžeme vděčit za to, že ztráty na lidských životech byly velmi nízké, byť přesto v takovémto okamžiku žádné číslo není dost malé," řekl Špidla.

Předseda vlády také poznamenal, že donynějška vyčíslené škody 60 až 90 miliard korun zdaleka nejsou definitivní. "To číslo se může pohybovat oběma směry, a bohužel jsem přesvědčen, že se bude pohybovat spíše nahoru," řekl. Podle něj po záplavách nehrozí z kontaminovaného bahna epidemie nakažlivých chorob. Zaregistrována není ani katastrofa na životním prostředí.

Vzdvihl i zahraniční pomoc, avšak kritizoval neratovickou Spolanu, za manipulaci s chlórem při které porušila dohodu s vládou. Podle něj Spolana situaci nezvládla. Páteční únik nebezpečného plynu si vyžádal vyhlášení třetího stupně chemického nebezpečí.

Senátoři schválili zákon, který umožní poskytovat úvěry nejen na výstavbu nových domů či bytů, ale i na pořízení bytů a domů už hotových. Návrh už v pátek podpořila sněmovna. Podstatu návrhu vysvětlil ministr pro místní rozvoj Pavel Němec. Premiér Vladimír Špidla senátorům při projednávání návrhu řekl, že o domov velká voda připravila pravděpodobně několik desítek tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Němec: Státní fond bydlení

Obnova povodněmi poničených bytů a domů je nyní jednou z priorit státu. Jako určité odškodnění těm, kteří při povodních přišli o dům či byt, by měl sloužit nevratný státní příspěvek 150.000 korun, dostupná má být i půjčka 850.000 korun s dvouprocentním úročením a dvacetiletou splatností. Bude-li byty obnovovat obec, může získat nenávratnou investiční dotaci 600.000 korun. Při rychlé obnově může obec dostat až milión korun na jeden dům nebo byt.

Návrh rozpočtu na příští rok nedostane sněmovna od vlády do konce září, ale o měsíc později. I o tom rozhodla horní komora parlamentu. Schválené návrhy zákonů k obnově země ještě v neděli podepsal prezident Václav Havel. Senátoři také prodloužili termín pro podání kandidátek do komunálních voleb z 27. srpna na 3. září.

Protože jednací sál Senátu zasáhla při povodních voda z kanalizace, jednají senátoři v Rytířském sále. V sále není hlasovací zařízení, a tak zvednuté ruce počítají skrutátorky.

Milan Kopp, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme