Žákům a studentům začal školní rok

Milion čtyři sta tisíc žáků a studentů mělo dnes první školní den. Po prázdninách se začnou učit jinak, protože nová reforma změnila systém výuky. Školy si budou vytvářet vlastní vzdělávací programy, v kterých mohou spojovat různé předměty podle témat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvňáci u sochy Školáka Boříka v Kunovicích | Zdroj: ČTK

Žáci by se měli učit takzvaným klíčovým kompetencím jako je například kritické myšlení. Ministryně školství Dana Kuchtová přiznává, že ne všechny školy jsou na nový systém dobře připravené. Reformu zmínila i v tradičním ministerském projevu na začátku školního roku.

"Jde nám o to, aby se učitel už necítil omezován ve způsobu výuky. Zkrátka, aby mohl učit po svém tak, jak to jemu a jeho žákům vyhovuje. Každá škola by díky tomu měla mít svou tvář, které si cení rodiče jejích žáků. To je svobodný prostor pro ty, kteří mají představu, co se dá zlepšit a jak," řekla ministryně.

Na bezpečnost cestou do školy dohlíželi policisté

Děti jsou po prázdninách nesoustředěné. Řidiči by proto měli být hlavně ve městech opatrnější. To byl hlavní důvod akce, kterou policie na první školní den naplánovala. Před základní školou na Jeremenkově ulici v Praze předepsanou čtyřicetikilometrovou rychlost překročil za první hodinu jeden řidič. Dvěma nesvítila světla.

"Jezdím tady často, tak vím, že tady jsou dost často kontroly, takže tady speciálně dodržuji předpis," řekl jeden z řidičů.

Menší přestupky řešili policisté většinou domluvou. Jen v hlavním městě strážníci také hlídali na 160 přechodů. Na některých místech policisty během školního roku vystřídají dobrovolníci, hlavně senioři, kteří budou mladším dětem s přecházením rušných ulic pomáhat.

Školní rok začal i ve vinařické věznici

Do lavic dnes také zasedli vězni ve Vinařicích na Kladensku. Soukromé odborné učiliště nabídlo věznici projekt, ve kterém se odsouzeným zvýší šance na uplatnění po skončení trestu. Výuku podporuje ministerstvo školství a částečně je hrazena ze státního rozpočtu.

"Jedná se o obor provoz veřejného stravování. Do současné doby je přihlášeno 102 odsouzených, kteří by měli být ve třech třídách. Zájem dokonce přesáhl původně zamýšlené počty. Je to něco nového, nic podobného dosud nikde nebylo. Uvidíme, jak to bude probíhat. Zatím na to hledíme s optimismem," přiblížil mluvčí věznice Ivan Suchý.

Škola začala také na Slovensku nebo v Polsku, jinde mají třeba ještě prázdniny

Děti jdou dnes do školy nejenom v Česku ale také v sousedních zemích. V jiných členských státech ale může být organizace školního roku zcela odlišná:

Závist českých školáků mohou vzbudit zvyklosti na jihu - v Portugalsku, Bulharsku, Rumunsku nebo na Maltě se začne chodit do školy až za dva týdny, přičemž právě v těchto zemích mají děti podle věku prázdniny až o několik týdnů delší.

Útěchou může být českým dětem skutečnost, že podobně jako ony zasednou dnes do školních lavic i děti v sousedním Polsku a na Slovensku a také v některých spolkových zemích Rakouska. Školáci v Dánsku, Finsku nebo ve Velké Británii už dokonce chodí do školy zhruba od poloviny srpna. Obecně ale platí, že celkově mají děti v Česku méně volna, než jinde v Evropě.

Lucie Weissová, Vít Pohanka, Vilém Janouš, Václava Marešová, Jana Káninská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme