Žalob na výši nájemného je zatím podáno velmi málo

Senát má dnes na programu novelu Občanského zákoníku, která upravuje vztahy mezi nájemníky a majiteli nemovitostí. Předpokládá se, že ji poslancům vrátí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení, dveře, zámek, klíče | Foto: Elena Horálková

Senátoři totiž doporučují, aby mohly soudy samy stanovit, odkdy bude platit vyšší činže, aby nájemníci nemuseli doplácet zpětně třeba až statisíce. To v případě, že se obě strany nedokážou dohodnout, jak vysoký má být deregulovaný nájem.

Podle právničky Sdružení nájemníků Lenky Veselé je nájemníků a majitelů domů, kteří se nedohodli na výši nájemného, a proto se obrátili na soud, menší část, než tam, kde se nájemci a majitelé dohodli.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele občanského zákoníku týkajícího se vztahů nájemníků a majitelů domů mluví jejich zástupci Lenka Veselá a Tomislav Šimeček v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Co se týče konkrétních podání žalob k soudu, těch je zatím pár, a to hlavně v Severočeském kraji,“ řekla Lenka Veselá.

Hlavním důvodem žalob jsou podle ní příliš vysoké požadavky majitelů domů na výši nájemného.

Předseda Sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček soudí, že málo žalob je zatím proto, že dosud v novel zákona platilo, že soud rozhodne od data podání žaloby.

„Pokud se tohle změní, tak si stát na sebe sám ušije velikou boudu,“ doplnil Tomislav Šimeček.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme