Žalob přibývá a peněz máme pořád stejně, stěžují si soudy. Pospíšil je neuklidnil

Ministerstvo spravedlnosti letos pošle soudům o 530 milionů korun méně. Jde o výdaje, které vláda v rámci úspor zmrazila. Soudům se tyto restrikce nelíbí a chtějí po ministerstvu část peněz z vybraných soudních poplatků, které se v minulém roce radikálně navyšovaly. Vládě to navrhne ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Zdroj: ČTK

„Vybrané soudní poplatky jsou součástí státního rozpočtu. Ministerstvo spravedlnosti na ně nemá žádný nárok. Nicméně tím, že justice více pracuje, že máme více žalob, a tedy vybereme více peněz na justici od občanů, mohlo by to být z pohledu spravedlivého či morálního vzato v potaz, a peníze ze soudních poplatků bychom třeba mohli získat,“ uvedl Pospíšil.

Šéf Soudcovské unie Tomáš Lichovník čeká, že vláda bude hledat i jiné zdroje financování justice, protože podle něj žalob stále přibývá a soudy mají méně peněz:

„Té práce je čím dál více a omezuje se přísun peněz. Nicméně také se domníváme, že by bylo možné využít právě prostředky ze soudních poplatků.“

Že soudy rozhodují pomalu, hlavně v civilních řízeních, kritizoval minulý týden ombudsman Pavel Varvařovský. A ministerstvo mu dalo za pravdu, i podle Pospíšila jsou soudy dlouhodobě přetížené a personálně poddimenzované.

Pokud by šlo do justice méně financí, mohlo by to i podle místopředsedy Nejvyššího soudu Romana Fialy negativně ovlivnit činnost soudů.

Martin Drtina, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme