Odesláno. K soudnímu dvoru zamířila žaloba na Evropskou komisi kvůli dotacím pro Agrofert

Žaloba, kterou podává vláda na Evropskou komisi kvůli neproplácení dotací pro Agrofert, je na cestě k Soudnímu dvoru Evropské unie v Lucemburku. Jako první informaci přinesl Deník N. „Potvrzuji, že ta žaloba před chvilkou odešla do Lucemburku, celá je v režimu utajení,“ potvrdil Radiožurnálu vládní zmocněnec Martin Smolek.

Praha/Lucemburk (Aktualizováno: 20:30 7. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Agrofert

Agrofert | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Komise vydala rozhodnutí, o kterém minulý týden řekla, že udělala chybu. Že minimálně z části je to rozhodnutí špatně, ale zatím to nezrušila. Nám bude končit lhůta pro napadení před Soudním dvorem, ale protože to rozhodnutí stále nezrušila, tak nám nezbývá nic jiného než napadnout do rozhodnutí žalobou,“ řekl o žalobě Smolek pro Radiožurnál.

Česko zažaluje Evropskou komisi u Soudního dvora kvůli pozastaveným platbám Agrofertu

Číst článek

Odeslání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise schválila vláda již na pondělní schůzce, které se premiér Andrej Babiš (ANO) nezúčastnil. Ministr zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ke schválení uvedl, že hlasování bylo jednomyslné a vláda se tak řídila doporučeními právníků. 

Komise přerušila platby kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Většina částek nakonec proplacena bude, resortu jde ale podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) o princip.

Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí, tedy 10. února. Vláda se chce soudit, přestože zástupci Evropské komise při jednání s představiteli ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu podle fondu uvedli, že nakonec souhlasí s proplacením všech projektů pro společnosti z holdingu Agrofert s výjimkou jednoho za 1,6 milionu korun.

Platby byly pozastaveny kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247 000 eur (6,3 milionu Kč). Lhůta pro podání žaloby uplyne v pondělí 10. února.

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme