Částečný úspěch. Česko po verdiktu unijního soudu dostane zpět 18 milionů za neproclené zapalovače

Česko částečně uspělo v dlouholetém sporu, který vedlo s Evropskou komisí kvůli zhruba 50 milionům za nelegálně dovážené zapalovače. Ve středu o tom rozhodl Soudní dvůr Evropské unie. Zpět by tak české úřady měly dostat zhruba 18 milionů korun. Podle Bruselu unijní rozpočet přišel o peníze za neproclené zapalovače kvůli chybě České republiky. Ta s tím ale nesouhlasila. Spor se táhl od roku 2015.

Lucemburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku

České úřady na verdikt Soudního dvoru Evropské unie čekaly od roku 2015 | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Tribunál žalobě vyhověl v rozsahu, v němž směřovala k tomu, aby komise vrátila částku 17 828 399,66 CZK odvedenou do vlastních zdrojů Evropské unie,“ stojí v tiskové zprávě evropského soudu.

Británie prohrála soud o nevybrané clo. Podle Evropské komise způsobila škodu 70 miliard korun

Číst článek

Celá věc začala už v roce 2007, kdy Evropský úřad proti podvodům nazývaný OLAF odhalil schéma nelegálního obchodu s jednorázovými kamínkovými zapalovači z Asie. Ty měly pocházet z Laosu, jenže ve skutečnosti se vyráběly v Číně. Úřad na to přišel v rámci inspekční cesty, které se účastnila i zástupkyně české celní správy.

Zapalovače do různých zemí Evropské unie včetně Česka dovážela mezi roky 2004 a 2007 společnost Baide Lighter Industry. Jelikož ale tvrdila, že nepochází z Číny, vyhnula se placení antidumpingového cla. Česko tak mělo clo doměřit. Jenže to se nestalo, protože než české úřady obdržely závěry OLAF, společnost zanikla.

Česká chyba

„Komise se nicméně domnívala, že nezískání dotčených peněz bylo způsobeno nedostatečností opatření přijatých českými orgány,“ uvedl k tomu už dříve unijní soud. V roce 2015 tak musely české úřady zaplatit Evropské komisi přes 40 milionů korun a o rok později musely doplatit dalších téměř 2,7 milionu korun.

S „pokutou“ ale nesouhlasily, a tak u unijního soudu komisi zažalovaly. „Pro odvedení této částky na účet komise neexistoval právní důvod, jelikož dotčené clo nemohlo být vybráno z důvodů, které nejsou České republice přičitatelné,“ napsali Češi na svoji obranu tehdy do žaloby.

Po zhruba sedmi letech jim dal tribunál částečně za pravdu. „Tribunál měl konečně za to, že ukončení činnosti společnosti Baide (…) mohlo představovat důvod, který České republice nelze přičítat a na jehož základě mohl být tento členský stát v souladu s právními předpisy zproštěn povinnosti poskytnout spornou částku unii,“ stojí v tiskové zprávě.

Soud upozornil také na to, že Česko se nemohlo účinně bránit, protože informace ze závěrečné zprávy, na které měly české úřady právo a mohly je využít jako důkazy, OLAF zaslal pozdě. „Za těchto podmínek nebylo možno České republice vytýkat, že neměla k dispozici důkazy nezbytné ke stanovení antidumpingového cla dlužného společností BAIDE v souvislosti s 28 případy sporných dovozů,“ rozhodl tribunál.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme