Žaloba na Čepro o více než 2,5 miliardy se musí znovu projednat. Nejvyšší soud vyhověl dovolání Lancelinu

Městský soud v Praze musí znovu projednat žalobu na státního distributora paliv Čepro o 2,6 miliardy korun ve sporu o údajně uskladněné pohonné hmoty. Nejvyšší soud vyhověl dovolání společnosti Lancelin, která žalobu podávala a v řízení původně neuspěla. Spor souvisí s kauzou podvodu, ve které figuroval i uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř. Rozhodnutí Nejvyššího soudu je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čepro

Žaloba na Čepro o 2,6 miliardy se musí znovu projednat | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Společnost Lancelin neuspěla v obchodním sporu u městského soudu a následně ani u pražského vrchního soudu. Justice vycházela z předchozího závěru trestního soudu o tom, že pohledávka, původně uplatňovaná firmou Venturon Investment, je fiktivní a že za jejím vytvořením stáli Krejčíř a někdejší obchodní ředitel Čepra Martin Pechan. Oba za to byli potrestáni.

Kauza Čepro: Odsouzený Krejčíř neuspěl s ústavní stížností na postup české justice

Číst článek

Pražské soudy ve sporu Čepra a firmy Lancelin tvrdily, že nemají prostor pro další provádění nebo opakování důkazů z trestní kauzy.

Nejvyšší soud však dal zapravdu námitce, že ani Lancelin, ani jeho právní předchůdce Venturon Investment se neúčastnili trestního řízení, nemohli tedy činit důkazní návrhy a skutkově a právně argumentovat. Městský soud proto musí rozhodovat znovu a provést dokazování ke sporným skutečnostem.

Jde zejména o to, zda skutečně byly, či nebyly ve skladovacím systému Čepra zaznamenány pohonné hmoty, kterých se spor týká. „Provedené důkazy soudy zhodnotí podle své úvahy, a to důkaz každý jednotlivě a všechny ve své vzájemné souvislosti,“ zdůraznil Nejvyšší soud.

Fiktivní obchod

Na počátku sporu stála firma Bena, která dovážela pohonné hmoty ze Slovenska a od roku 1996 využívala skladovací systém Čepra. V roce 2002 uzavřela Bena obchod s firmou Venturon, na kterou podle Čepra papírově převedla i palivo, kterým nedisponovala.

Distributor paliv k tomu uvedl, že fiktivní obchod měl Beně pomoci k tomu, aby nemusela doplácet daně.

Venturon pak začal po Čepru vymáhat vydání paliv a v roce 2003 se kvůli tomu poprvé obrátil na soud. V souvislosti s tím pak Čepro čelilo exekuci. Jak se později ukázalo u trestních soudů, Čepro o tomto soudním sporu vůbec nevědělo.

Čepro nemusí platit Lancelinu 2,6 miliardy korun za údajně uskladněné pohonné hmoty

Číst článek

Jeden ze členů Krejčířova gangu totiž přesvědčil úřednici Čepra, aby zatajila soudní obsílky. Soudy poté domnělý nárok uznaly a exekuce ve státním podniku se nekonala jen díky zásahu policie.

Za pokus o tunelování Čepra a další trestné činy vyměřily soudy v roce 2018 uprchlému Krejčířovi souhrnný trest patnáct let vězení. Muž si však momentálně odpykává dlouholeté tresty odnětí svobody v Jihoafrické republice, a to za pokus o vraždu nebo obchod s drogami.

Pohledávka Venturonu několikrát změnila majitele, firma Lancelin ji vymáhala od roku 2016. Žalobou usilovala o to, aby jí Čepro vydalo 264 000 tun nafty a benzínu, případně aby jí za ně zaplatilo celkem zhruba 2,6 miliardy korun plus úroky z prodlení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme