Žaloba na prezidenta Klause pro velezradu dorazila k Ústavnímu soudu

Zástupkyně Senátu doručila do Brna k Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta Václava Klause. Senát včera schválil podání žaloby pro velezradu, kterou se měl dopustit zejména novoroční amnestií, zdržováním podpisů některých mezinárodních smluv a jmenování soudců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud České republiky

Ústavní soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Ústavní soud bude senátorskou žalobu projednávat přednostně před ostatními kauzami.

O doručené žalobě se nejspíš ale nebude mluvit již na dnešním plénu, kdy soudci mají mimo jiné řešit návrh na předběžné opatření ve věci církevních restitucí či návrh na zrušení části prezidentské amnestie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vlastimil Göttinger z Ústavního soudu vysvětloval, jakými procesy Ústavního soudu bude procházet senátní žaloba na prezidenta Klause

„Nepředpokládám to, protože každé jednání pléna má určitý, předem daný pořádek, kdy se soudci připravují k jednotlivým bodům. A jelikož Ústavní soud do okamžiku zahájení jednání pléna zhruba před hodinou a čtvrt neobdržel ústavní žalobu, tak se jí ani na dnešním plénu zabývat nemůže,“ vysvětloval Vlastimil Göttinger z Ústavního soudu krátce před půl dvanáctou.

Senátní žaloba dostane v souladu s procesním řádem Ústavního soudu své spisové číslo až po půlnoci, kdy se všechny doručené spisy z dnešního dne automatickým počítačovým algoritmem setřídí a budou anonymně přiřazovány jednotlivým soudcům zpravodajům.

Kdo bude soudcem zpravodajem, se tedy nedá dopředu odhadnout.

Proces ‚impeachment‘ je pojistkou demokracie a umožňuje sesazení prezidenta

Číst článek

„Až zítra bude zřejmé, kdo se stane soudcem zpravodajem, a ten potom samozřejmě neprodleně doplní šetření, které provedl Senát, a začne připravovat ústní jednání,“ popisuje následující procesy Vlastimil Göttinger a dodává, že v tomto okamžiku pak nebude mít jakékoli jiné řízení vyšší prioritu než právě senátorská žaloba.

Právník Pavel Hasenkopf, který spolupracuje s kanceláří prezidenta Václava Klause, zpochybnil proceduru, kterou Senátoři odhlasovali žalobu z velezrady. Na svém blogu tvrdí, že hlasování nesplňovalo daná pravidla. Odborníci na ústavní tvrdí, že záleží na interpretaci.

Pro podání žaloby Ústavnímu soudu hlasovalo včera 38 senátorů, zbývajících 30 přítomných bylo proti. Senát tak podle navrhovatelů žaloby na prezidenta Václava Klause splnil svoji roli ústavní pojistky.

Informace o žalobě na prezidenta Klause si našla cestu i za Atlantik

Číst článek

Včerejší bezprecedentní schválení žaloby na prezidenta má velký ohlas v zahraničních médiích, ze kterých je patrný určitý pocit zadostičinění, že došlo právě na tak kontroverzního veřejného činitele, jakým prezident Klaus na poli mezinárodní politiky beze sporu byl.

Žaloba je však spíše symbolickým krokem, který má za cíl zejména umravnit budoucí české politiky a ukázat jim, že nikdo není nad zákonem. Prezident Václav Klaus totiž ve svém úřadu končí ve čtvrtek 7. března.

Zuzana Plíšková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme