Žaloba na Ratha kvůli dědictví. Zanedbal péči o otce, píše v ní bratr

Před dvěma lety učinil exposlanec David Rath ze smrti svého otce věc veřejnou. Teď se smrt Ratmíra Ratha bude rozebírat znova: Michal Rath v žalobě obviňuje svého bratra Davida ze „zanedbání péče o umírajícího otce“. Expolitik kontroval po svém: podal na Michala Ratha trestní oznámení, v němž sourozence viní z krádeže šperků po matce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratři Michal (vlevo) a David Rathovi (fotokoláž)

Bratři Michal (vlevo) a David Rathovi (fotokoláž) | Foto: Filip Jandourek, Radek Kedroň

Když v roce 2014 zemřel tehdy třiaosmdesátiletý Ratmír Rath, jeho syn David okamžitě ukázal na viníka. Veřejně obvinil z podílu na jeho smrti soudce Roberta Pacovského, jenž měl na starosti Rathovu korupční kauzu a který odmítl odročit hlavní líčení. "Možná i to způsobilo či urychlilo jeho smrt. On zemřel de facto v noci z toho dne, kdy jsem nemohl být u něj, protože v pátek bylo líčení," postěžoval si bývalý hejtman v listopadu 2014.

Rathův starší bratr Michal však nyní v zápalu boje o dědictví po otci nabízí jinou verzi: za smrt Ratmíra Ratha podle něj nese odpovědnost jeho sourozenec. „Otec před úmrtím trpěl vysokými teplotami a dalšími zdravotními obtížemi, avšak místo urychleného přemístění do nemocnice či alespoň poskytnutí účinných antibiotik v infuzích byl ponechán doma a antibiotika mu byla podána pouze perorálně, přičemž tato mají velmi zpožděný účinek,“ napsal Michal Rath do žaloby, s níž se Zpravodajský web Českého rozhlasu seznámil. Michal Rath se s její pomocí snaží zvrátit otcovu závěť, v níž odkazuje veškerý majetek mladšímu Davidovi. Dokument již leží u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Nová čísla: Rath se v dědictví přetahuje o 20 milionů a tajemné konto z Lamanšského průlivu

Číst článek

David Rath: Nestaral se a teď má výčitky
Totiž: Rath senior podstoupil v srpnu 2014 operaci srdce. Po propuštění z nemocnice se zotavoval u Davida Ratha v Hostivicích, avšak pár dní poté umřel. „Žalobce (Michal Rath, pozn. red) je proto přesvědčený, že žalovaný svým jednáním mohl zanedbat náležitou péči o zdravotní stav zůstavitele Ratmíra Ratha, a to navíc za situace, kdy žalovaný i jeho manželka jsou zkušenými lékaři - internisty," argumentuje v žalobě starší z bratrů Rathových. Vedle toho v žalobě upozorňuje, že nebyla provedena pitva.

David Rath v reakci na vážné obvinění bratrovi vzkazuje, že on se o nemocného otce nezajímal vůbec. "Smutné je, že se o otce nestaral a vše nechal na mě, možná má teď výčitky za své chování k otci a snaží se je maskovat," reagoval pro Zpravodajský web Českého rozhlasu David Rath.

srpen 2014 - Podle Davida Ratha sepisuje jeho otec závěť, v níž mu vše odkazuje. Podle Michala Ratha jde pouze o nevěrohodný cár papíru, pomocí něhož ho chce bratr připravit o jeho část dědictví.
srpen 2014 - Dva dny po sepsání závěti se Ratmír Rath podstupuje operaci srdce.
říjen 2014 - Ratmír Rath umírá.
listopad 2014 - David Rath nese závěť ze srpna k notáři.
prosinec 2014 - Krátce před Štědrým dnem oznamuje David Rath bratrovi informaci o existenci závěti, která Michala Ratha připravuje o většinu dědictví.
přelom 2015/2016 - Michal Rath kvůli sporům o dědictví podává na bratra žalobu.

Zanedbání péče představuje vedle zpochybnění samotné závěti Ratmíra Ratha jeden z hlavních motivů žaloby na určení dědice. Jak v pondělí informoval Zpravodajský web Českého rozhlasu, bratři Rathové se v dědictví přetahují o 20 milionů korun a další tajemná zahraniční konta vedená na jméno Ratmíra Ratha. A právě tyto konta začal hledat vyšetřovací tým, který rozkrýval korupční spiknutí ve Středočeském kraji; bývalého hejtmana přitom podezřívá z dalších korupčních skutků a z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Michal Rath: Krádež šperků? Nesmysl
Dědická žaloba není jediným dokumentem, který může brzy veřejně probírat soud. Na pozadí hlubokého rodinného rozkolu padlo i trestní oznámení. Podal jej pro změnu David Rath na Michala Ratha. A nařkl jej v něm, že po smrti otce z bezpečnostní schránky odcizil šperky po matce. Michala Ratha už kvůli tomu dvakrát vyslýchala pražská policie, která věc vede pod číslem jednacím KRPA - 57639-17/ČJ-2016-001173.

Šperky po matce prý skutečně dostal, sama je však věnovala jeho dcerám. "Jednalo se o nějaké zlaté náramky, běžné zlato - prstýnky, řetízky, náušnice. Určitě to nebylo ve stovkách tisíců. Pamatuji si, že má matka říkala, že vzhledem k tomu, že mám dcery, tak cennosti předá vnučkám, což i učinila, a bratr, že dostane starožitnosti," vypověděl do policejního protokolu Michal Rath.

Veřejně ovšem odmítá spor s bratrem víc komentovat. „Bratrovi nelze věřit ani nos mezi očima. Věc řeší soudy a vyšetřuje kriminálka. Proto se k ní teď nemohu vyjadřovat,“ zopakoval svá dřívější slova.

Závěť Ratmíra Ratha | Foto: Ondřej Golis

David Rath však tvrdí, že jeho sourozenec na policii nevypovídal pravdivě. "Mně řekl, že schránku vybral, obsah uložil u sebe doma a seznam věci dá notáři do dědictví. Teď tvrdí něco jiného. A trestní oznámení na mě podal on, že jsem mu měl zatajit otcových 8 milionů v trezoru," vysvětluje expolitik, proč na bratra poslal policii.

Tajemství v Lamanšském průlivu
Oněch 8 milionů našla policie u něj doma v trezoru při domovní prohlídce, posléze se k nim přihlásil otec Ratmír. U syna si je prý nechal na nákup domku. Definitivně se o nich rozhodne na konci října, kdy je plánován odvolací soud v první větvi kauzy Rath. Mladšího ze sourozenců Rathových však čeká další hlavní líčení kvůli korupci z doby, kdy stál v čele Středočeského kraje. Ve druhé větvi rozsáhlé korupční kauzy s ním figurují i šéfové stavebního gigantu Metrostav Pavel Pilát a Jiří Anděl.

Policie navíc pátrá po 675 milionech, které David Rath podle ní ukryl v zahraničí. Požádala tak o právní pomoc v šesti zemích - Izraeli, Kataru nebo Jersey v Lamanšském průlivu. Právě účty z těchto zemí přihlásil stíhaný expolitik původně do dědického řízení. Posléze je ale stáhl, údajně kvůli tomu, aby táhnoucí se ověřování informací o účtech nebrzdilo dědické řízení.

Radek Kedroň, Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme