Žaloba na Zemana za slova o výkupném? Je to spíš politická otázka, míní ústavní právník

Prezident Miloš Zeman by měl kvůli svým slovům o výkupném za unesené Češky odstoupit z funkce, myslí si poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Případně by měl podle Ženíška Ústavní soud rozhodnout, zda není počínání hlavy státu velezrada. Poslanec prý už začal pro takovou žalobu sbírat podporu. Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha má záměr řadu úskalí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Foto: Pavel Němeček | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman dnes během návštěvy Kornatic na Rokycansku v diskusi s občany řekl, že „pokud ví“, zaplatil stát za Češky unesené v Pákistánu 150 milionů korun.

Za to si prezident vysloužil kritiku opozičních i vládních politiků, podle nichž by se představitelé státu k takovým věcem neměli z bezpečnostních důvodů veřejně vyjadřovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, zač je možné žalovat prezidenta, mluvil ústavní právník Aleš Gerloch

Poslanec Ženíšek v prohlášení na webu své strany uvedl, že hlava státu ohrožuje bezpečnost obyvatel České republiky.

„To je na odstoupení, nebo na podání žaloby k Ústavnímu soudu, aby rozhodl, zda není jeho chování velezradou,“ napsal Ženíšek, který také začal shánět podporu pro takové podání.

Informaci o výkupném na začátku týdne přinesl týdeník Respekt, vrcholní politici však věc dosud odmítali komentovat. Zeman se později dnes hájil, že pouze citoval veřejně dostupné zdroje.

Zeman potvrdil zaplacení výkupného za unesené Češky. Někteří politici to kritizují

Číst článek

I kdyby tomu tak nebylo, podat za „potvrzení“ výkupného ústavní žalobu na prezidenta není tak jednoduché, už jen procedurálně.

„Ústavní žalobu podává Senát se souhlasem Poslanecké sněmovny, a nikoli tedy sama Poslanecká sněmovna. V Senátu se přitom musí pro podání té ústavní žaloby vyjádřit třípětinová většina přítomných senátorů a ve sněmovně potom třípětinová většina všech poslanců,“ přiblížil v rozhovoru pro ČRo ústavní právník Aleš Gerloch.

Podle něj by také byla otázka, pod co vlastně možné sdělení utajované skutečnosti, které politici Zemanovi vyčítají, podřadit, pokud by mělo být velezradou.

„Velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt,“ píše se v článku 65 Ústavy ČR.

Strašně nebezpečné, říká expert k Zemanovým slovům o výkupném za Češky

Číst článek

„Já bych to hodnotil, že to vhodné a žádoucí není v těch konkrétních souvislostech, ale spíše se mi zdá, že to je otázka politická než ústavně právní, že to prostě na tu ústavní žalobu stačit asi nebude,“ uzavřel Gerloch.

Podobně to vidí i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), obzvlášť když Zeman dementoval, že by potvrdil výši výkupného. „Asi nemá smysl se k tomu tím pádem vyjadřovat,“ poznamenal Pelikán.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme