Žaloba senátorů na prezidenta bude přidělena konkrétnímu ústavnímu soudci

V úterý podanou žalobou na prezidenta Václava Klause se dnes začne zabývat konkrétní ústavní soudce. Přestože žaloba z velezrady má ze zákona nejvyšší prioritu, může být přidělena až následující den po doručení - automatický systém totiž musí nejprve setřídit všechna nová podání a ta pak podle rozvrhu práce přidělí jednotlivým soudcům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Soudce-zpravodaj v této věci se dá ihned do práce, říká šéf protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger:

„Začne připravovat svoji zpravodajskou zprávu, může doplňovat ten návrh ve smyslu na doplnění dokazování a začne připravovat ústní jednání ve věci,“ vysvětluje Göttinger a dodává:

„A samozřejmě všichni ostatní soudci Ústavního soudu tímto materiálem také budou disponovat a budou se připravovat na jednotlivá jednání Ústavního soudu, která jsou neveřejná - jednání pléna - a na těchto plénech už bude tato otázka samozřejmě diskutována.“

Než soud začne hodnotit věcné argumenty, musí nejprve rozhodnout, zda žaloba splňuje všechny formální náležitosti. Podle Vlastimila Göttingera zatím není jasné, zda tímto prvním testem projde žaloba už v tomto týdnu:

„Plénum svolává předseda Ústavního soudu podle potřeb a naléhavosti věci. Tato věc samozřejmě má absolutní prioritu, nicméně nelze předjímat, zda připravený materiál bude natolik hodnotný, že bude možné, aby se plénum sešlo, anebo nikoliv. Nemohu to proto vyloučit, ani potvrdit.“

Stejně tak je potřeba říci, zda postup Senátu při schvalování žaloby byl správný - podle jednoho z prezidentových poradců nikoli, protože hlasování nebylo veřejné. Pokud se soudci budou žalobou věcně zabývat, rozhodnutí zřejmě padne nejdříve koncem března.

38 senátorů v pondělí souhlasilo s názorem, že vyhlášením amnestie a dalšími činy v minulosti se Václav Klaus dopustil velezrady.

Ivan Holas, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme