Žalobce navrhl Kottovým v Rathově kauze až devět let vězení

Žalobce Petr Jirát dnes navrhl Krajskému soudu v Praze v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) manželům Petrovi a Kateřině Kottovým oběma osm až devět let vězení a propadnutí majetku. Podle něj exšéfka kladenské nemocnice a náměstek krajských nemocnic organizovali korupci ve Středočeském kraji týkající se veřejných zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví. Podnikatelce Ivaně Salačové navrhl podmínku za spolupráci při vyšetřování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Kottová a Petr Kott | Foto: Česká televize, Poslanecká sněmovna

Státní zástupce považuje manžele Kottovy za mozky celé trestné činnosti. Podle Jiráta postupovali Kott a jeho nynější žena Kateřina, tehdy ještě Pancová, promyšleně jako organizovaná skupina, přičemž Rath prý o všem věděl a měli v něm "krytí" coby v hejtmanovi Středočeského kraje.

Navržené tresty jsou na horní hranici trestní sazby. Pokud prý soudce neudělí Kottovým tvrdé tresty, boj s korupcí podle Jiráta nebude mít efekt. Státní zástupce žádá i propadnutí majetku obou manželů, konkrétně desítek milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní zástupce navrhl tresty pro obžalované v kauze Rath. Jednání sledovala reportérka Veronika Hlaváčová

„To je asi ten nejcitelnější trest, který je zasáhne. Já samozřejmě nemám odhadnutý movitý a nemovitý majetek, který byl taktéž zajištěn, ale jenom peníze z trestné činnosti jsou kolem třiceti milionů,“ uvedl Petr Jirát.

Kateřina Kottová se k navrhovaným trestům odmítla vyjádřit, podle výrazu ji ale jejich výše překvapila. „Pan státní zástupce je gigantický demagog, s trestem samozřejmě nesouhlasíme,“ komentoval návrh Petr Kott. Podle něj byla závěrečná řeč žalobce neférová.

Podnikatelka Ivana Salačová jako spolupracující obžalovaná podle Jiráta zaslouží nižší trest, navrhuje pro ni tříletou podmínku.

„Ona významně pomohla orgánům činným v trestním řízení, ona skutečně rozkryla ten systém, popsala ho. Systém byl používán jak na stavební zakázky, tak na technologické zakázky. Podle mého soudu ona významným způsobem přispěla k objasnění trestné činnosti, vyvrátila obhajobu mnoha obžalovaných, takže skutečně podle mého soudu si zaslouží podmíněný trest,“ řekl Jirát.

K trestu pro Ratha se státní zástupce vyjádří později

Dnešní jednání se týká devíti z 11 obžalovaných v celé kauze - případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské je vyloučen do jiných termínů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celá kauza Rath je prý dobře objasněná a důkazy jsou nesporné. Je to modelový příklad ovlivňování zakázek, myslí si Radim Bureš, programový ředitel TI

Někdejšímu poslanci a hejtmanovi Středočeského kraje Rathovi hrozí až 12 let vězení, vinu stejně jako všichni další obžalovaní vyjma Salačové popírá. K navrhovanému trestu pro něj se státní zástupce vyjádří nejdřív v dubnu.

Mezi dalšími obžalovanými jsou například manažeři Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Jejich firma se podílela na stavební zakázce, kterou údajně provázela korupce. Jirát navrhuje oběma pět let vězení. U zbylých obžalovaných se návrhy pohybují od dvou do šesti let, nebo jsou to podmínky.

U Salačové soud teprve rozhodne, zda uzná její spolupracující pozici. Jinak jí hrozí až osmileté vězení.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme