Žalobce navrhl pro Janu Nečasovou 3,5 roku vězení v kauze rozvědky

V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství požaduje státní zástupce pro Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) 3,5 roku vězení. Žalobce tvrdí, že vina je prokázána i u ostatních tří obžalovaných, kterým navrhl tresty od tří do čtyř let. Všichni se měli podílet na sledování Radky Nečasové, někdejší manželky premiéra Petra Nečase. Vinu odmítají a obhájci je chtějí obžaloby zprostit. Kauza vedla v roce 2013 k pádu vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nagyová Nečasová soud

Jana Nagyová Nečasová soud | Foto: Filip Jandourek

„Soudu jsme předložili všechny důkazy, o kterých si myslíme, že jsou podstatné. Jsme přesvědčeni o vině všech obžalovaných a navrhovali jsme poměrně přísné, nepodmíněné tresty při polovině trestní sazby,“ řekl státní zástupce Rostislav Bajger.

Trestní sazba je maximálně pětiletá. Nejvyšší trest chce žalobce pro bývalého šéfa vojenské tajné služby Milana Kovandu, a to 3 roky a 10 měsíců. Rozhodlo prý jeho tehdejší postavení a také míra toho, nakolik se podle Bajgera účastnil trestné činnosti.

Kovanda nechtěl navržený trest komentovat. Kovandův právník Jiří Matzner přiznává, že státní zástupce jeho klienta překvapil. Navíc neví, proč pro něj chce nejvyšší trest.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní zástupce je přesvědčený o vině všech čtyř obžalovaných v kauze Nagyová. Navrhl jim tresty od tří do čtyř let. Natáčela V. Hlaváčová

„Nebylo prokázáno to, co je v obžalobě tvrzeno, a z tohoto důvodu podle mě není vůbec možné, aby soud uznal mého klienta vinným, takže jsem navrhoval zproštění. Odůvodnění trestu jsme se nedozvěděli,“ uvedl Matzner.

Jana Nečasová, které Bajger navrhl 3,5 roku vězení, se z hlavního líčení omluvila a nepřijde přečíst ani svou závěrečnou řeč. Právník Jany Nečasové Eduard Bruna pro ni navrhl zproštění obžaloby, případně alternativní trest. Návrh státního zástupce kritizuje a jakýkoli nepodmíněný trest odmítá.

„Na rozdíl od subjektivních představ jsem vycházel ze zákona a z platné judikatury. Navrhl jsem zproštění, případně alternativní trest, kdyby to bylo potřeba. Jsou různé možnosti – domácí vězení, obecně prospěšné práce, peněžitý trest… Těch trestů je celá řada,“ vyjmenoval Bruna.

Páleník: Je to opakování snůšky nesmyslů

Dalším obžalovaným, pro kterého chce jeho právník zproštění obžaloby, je někdejší šéf vojenské tajné služby Ondrej Páleník. Stejně jako Jana Nečasová by měl jít podle státních zástupců za sledování někdejší manželky premiéra Radky Nečasové na 3,5 roku za mříže.

„Státní zástupce mluvil dlouze, nicméně žádný důkaz nepředložil. Je to opakování snůšky nesmyslů zřejmě podle hesla tisíckrát opakuj lež a pak se stane pravdou, takže výše jeho trestu nás vůbec nepřekvapila. Já jsem očekával doživotí a jsem překvapen, že jsem ho nedostal,“ reagoval v nadsázce Páleník.

Nejnižší trest žalobce navrhl zpravodajci Janu Pohůnkovi. Podle jeho obhájce Michala Hráského ale Pohůnkovu nevinu prokázali utajovaní svědci.

„Nejen já, ale i kolegové jsme argumentovali šesti utajenými svědky, kteří všichni hovořili o tom, že se nejednalo o sledování a že úkolem bylo prověřovat, zda rodině tehdejšího premiéra nehrozí nějaké nebezpečí,“ upozornil Hráský.

V úterý budou pokračovat v závěrečných řečech obžalovaní. Soudkyně opět vyloučí veřejnost kvůli utajovaným informacím. Verdikt by měl padnout v pátek.

Aktéři v kauze Nagyová | Foto: Český rozhlas

mta, Simona Bartošová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme