Žalobce navrhne tresty pro skupiny obžalovaných v kauze Davida Ratha

Vleklá kauza kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha se chýlí ke konci. Dnes už by měly u soudu zaznít závěrečné řeči. A také výše trestů, které pro devět obžalovaných navrhuje státní zástupce Petr Jirát. Soudní líčení se ale netýká samotného Davida Ratha, jeho případ soud řeší zvlášť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Filip Jandourek

Kateřina Pancová, její manžel Petr Kott nebo Ivana Salačová. Trojice, která je mezi devíti obžalovanými. A už dnes uslyší, jaké tresty navrhne žalobce Petr Jirát u soudu za údajnou korupci v kauze Rath.

„První přednese závěrečnou řeč státní zástupce, poté obhájci v pořadí, které určí soud. Nakonec dostanou slovo obžalovaní,“ upřesňuje mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní zástupce navrhne tresty skupině obžalovaných kolem Davida Ratha. Kauzu sleduje Jaroslav Gavenda

„Vzhledem k tomu o jak rozsáhlou věc jde, je pravděpodobné, že jeden den na závěrečné řeči stačit nebude.“

Pokud půjde vše podle plánu, hlavní líčení by podle žalobce Jiráta mohlo skočit 13. března:

„Pokud by hlavní líčení pokračovalo tak, jak pokračovat podle plánu – jak jsme dostali obsílku – do poloviny března, tak si myslím, že by skutečně minimálně do skončení dokazování, včetně závěrečných řečí to hlavní líčení skutečně skončit mohlo.“

Na řadu přijde rozsudek

Pak už se bude čekat jen na verdikt. V něm musí soud rozhodnout i to, jestli uzná podnikatelce Ivaně Salačové postavení takzvané spolupracující obviněné.

Při vyšetřování totiž jako jediná s policií spolupracovala. Její advokát Vojtěch Veverka chce díky tomu pro klientku nižší trest.

Rath má nárok na odškodnění za vazbu, uznalo ministerstvo spravedlnosti

Číst článek

„Pro mě bude nejdůležitější, jaký trest navrhne pan státní zástupce. Takže já samozřejmě doufám, že setrvá na návrhu a že bude trest pod zákonnou sazbou, jak zákon předpokládá.“

Přímo Davida Ratha a další obžalovanou Lucii Novanskou projednává soud už odděleně. Nechce, aby svojí nepřítomností nebo kvůli nemocem advokátů případ zdržovaly.

Rozsudky u těchto dvou tak zřejmě zazní později.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

mkp, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme