Žalobce navrhuje stíhání exministra Lachnita

Bývalý ministr pro místní rozvoj v Zemanově vládě Petr Lachnit možná stane před soudem. Podle státního zástupce je zodpovědný za dřívější nevýhodné pronájmy budov ministerstva a policie by ho měla obvinit z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Státní zástupce Pavel Suchánek ale nejdřív bude muset požádat Poslaneckou sněmovnu, aby poslance ČSSD zbavila imunity a k trestnímu stíhání ho vydala. Nevýhodné pronájmy budov odhalil audit, který nechal loni udělat tehdejší ministr pro místní rozvoj Pavel Němec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Lachnit | Foto: Poslanecká sněmovna

Audit prokázal, že stát přišel kvůli neprůhledným operacím a pochybným smlouvám na ministerstvu minimálně o 150 milionů korun. Ministerstvo údajně pronajímalo majetek výrazně pod cenou a za nevýhodných podmínek.

Nejčastěji se mluvilo například o restauraci a penzionu Vojanův dvůr v centru Prahy. Za éry ministra Lachnita byl pronajat za 200 tisíc korun ročně. Po uzavření nové smlouvy se ho podařilo pronajmout za 200 tisíc korun měsíčně.

Mnohamilionové ztráty měl potvrdit také znalecký posudek, který má státní zástupce Pavel Suchánek. Ten dnes ČTK řekl, že dal policii pokyn ke stíhání bývalého ministra Lachnita, který měl nevýhodné smlouvy podepsat.

Podle současného mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Františka Tlapáka policie dostala k dispozici kompletní spisový materiál, který se případu týká, včetně všech kritizovaných smluv. "Až do vyšetření tohoto případu se ale nemůžeme k těm dílčím výsledkům nijak vyjadřovat."

K případu se nechce vyjadřovat ani sám Petr Lachnit, jak vzkázal po svém asistentovi. Předseda severomoravských sociálních demokratů Petr Vícha se ale za exministra, který je členem ostravské ČSSD, postavil. "Co mě trochu zaráží, je, že se to týká věcí, kdy Petr Lachnit byl na ministerstvu, a to jsou dva roky, co už ministrem není. Takže to svědčí o ne příliš rychlé práci policie, a nápadně mi to připomíná, když je 14 dní před volbami, že se zase jedná o politickou kauzu."

Jak Radiožurnálu řekla šéfka imunitního a mandátového výboru sněmovny Eva Dundáčková, výbor ještě žádné materiály od policie nedostal, a nedokáže proto předpovědět, jestli by poslance Lachnita k trestnímu stíhání vydal, nebo ne.

"Není možné to předjímat, ale poslanecká imunita slouží k tomu, aby nebyli poslanci, respektive ústavní činitelé, zástupci občanů, z politicky motivovaných důvodů perzekuováni. Ale pokud se dopustí nějaké trestné činnosti, tak mají stát před soudem jako každý jiný."

Naděžda Hávová, Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme