Žalobce pro ni navrhoval doživotí. Sestra Marešová ale nevraždila, rozhodly soudy hned dvakrát

PŘÍBĚH 2016. Končící rok byl zlomový v kauze nevyjasněných úmrtí pacientů v nemocnici v Rumburku na Děčínsku. Žalobce vinil z úmrtí šesti pacientů zdravotní sestru Věru Marešovou, pro kterou žádal doživotí. Ústecký krajský soud ženu obžaloby v lednu zprostil. Se stejným verdiktem odešla o půl roku později i od pražského vrchního soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová

Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Chybí jakýkoliv přímý důkaz v průběhu dokazování, neobjevil se žádný listinný důkaz, žádný svědek, nic, co by přímo usvědčovalo paní obžalovanou,“ hodnotil v lednu soudce Roman Felzmann rozhodnutí ústeckého krajského soudu.

Na první případ údajně podezřelého úmrtí upozornil v červnu roku 2014 lékař Petr Vondráček. Podle něj se ale velmi těžce smrt na předávkování draslíkem vyšetřuje, protože po smrti se draslík v krvi zvyšuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Chybí jakýkoliv přímý důkaz,“ konstatoval v lednu soudce ústeckého krajského soudu Roman Felzmann.

Následně se začala o případ zajímat policie. Ženě hrozilo až doživotí, které také státní zástupce ve své lednové závěrečné řeči navrhnul. Podle něj totiž žena vraždila podáním vysokých dávek draslíku. Posudek obžaloby ale nejprve zpochybnil posudek, který si nechala vypracovat obhajoba a následně také revizní posudek, zadaný soudem.

„Ve všech případech se však dá konstatovat, že žádný ze záznamů, nebo laboratorních výsledků nesvědčí pro skutečnost, že by tito jedinci zemřeli jednoznačně a pouze po zevně podaném draslíku,“ vypověděl v lednu před soudem jeden z autorů revizního posudku Martin Dobiáš z olomoucké fakultní nemocnice.

'Je to konec, prohráli jsme'. Zastupitelství nepodá dovolání v kauze sestry z Rumburku

Číst článek

V červenci pak bývalou zdravotní sestru zprostil definitivně obžaloby pražský vrchní soud. „Podle paragrafu 256 trestního řádu se zamítá odvolání státního zástupce,“ řekl tehdy předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek.

Sama Věra Marešová před soudem znovu zopakovala, že je nevinná. „Nikomu jsem neublížila ani jsem nechtěla ublížit. Byla jsem v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnými lidmi. Já si to neumím prostě jinak vysvětlit,“ uvedla tehdy.

Prověřování znalců

Kauza nevyjasněných úmrtí v rumburské nemocnici i po červencovém verdiktu pražského vrchního soudu dál zaměstnává ústecký krajský soud. Ten totiž vede správní řízení se znalci, kteří vypracovali posudek obžaloby.

„Zabýváme se otázkou, zda posudky, které tito tři znalci podali, jsou v souladu se zákonem o znalcích a tlumočnících. Zajímá nás, jestli odvedli dobrou práci a ten rozdíl v posudcích spočíval v nějakých odborných stanoviscích, která jsou obhajitelná, nebo odvedli špatnou práci a měli by za to být v přestupkovém řízení postiženi,“ vysvětlil v polovině prosince předseda ústeckého krajského soudu Luboš Dörfl.

Správní řízení by mohl soud rozhodnout po Novém roce.

Případ Rumburk / Věra Marešová | Foto: Český rozhlas

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme