Žalobce žádá poslance o vydání Nečase ke stíhání, zřejmě kvůli korupci

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal Poslaneckou sněmovnu o vydání premiéra v demisi Petra Nečase k trestnímu stíhání. Souvisí to zřejmě s kauzou kolem Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Petr Nečas na tiskové konferenci po zřejmě posledním jednání své vlády | Zdroj: ČTK

Kvůli jakému trestnému činu Ištvan o vydání Nečase žádá, zatím odmítl říct.

„Mohu potvrdit informaci předsedkyně Poslanecké sněmovny, že jsem dnešního dne do sněmovny doručil žádost o vydání pana premiéra v demisi Petra Nečase k trestnímu stíhání. Z naší strany probíhá standardně ve věci vyšetřování,“ uvedl.

Podle policie Nečas slíbil třem tehdejším poslancům ODS úplatek za to, že složí mandát, a údajně také zajistil jeho poskytnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní informace k žádosti olomouckého vrchního státního zástupce o stíhání Petra Nečase shrnula Eva Rajlichová

Žádost o vydání postoupila předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová mandátovému a imunitnímu výboru. Ten ji projedná a rozhodne, zda sněmovně doporučí Nečasovo vydání. Sejít by se mohl asi 17. července. Poslanci žádost posoudí na nejbližší řádné schůzi, která je plánovaná na září.

„Vzhledem k tomu, že máme také stanovený harmonogram schůzí pro druhé pololetí, tak abychom mohli svolat řádnou schůzi jindy, bylo potřeba změnit také harmonogram těchto schůzí. Ale spíše bych očekávala, že to bude na té schůzi až v září. Mandátový a imunitní výbor bude také potřebovat nějaký čas na projednání,“ řekla Českému rozhlasu Němcová.

Podle ministra financí v demisi Miroslava Kalouska z TOP 09 by měli poslanci hlasovat proti vydání Nečase. „Pokud je ten důvod stejný, se kterým jsem se mohl seznámit, když jsem podával svoji výpověď jako svědek na policii zhruba před 14 dny, tak to pokládám za zcela absurdní. Myslím si, že toto je přesně ta situace, kdy má sněmovna státním zástupcům říct: Pánové, právní demokratický stát není justiční stát,“ prohlásil.

„První, co bych měl udělat, je prostudovat zdůvodnění takové žádosti. Předtím se nemá příliš smysl vyjadřovat, protože to by byla už politická spekulace. V minulosti se vydávalo skoro vždycky a je otázka, jak bude posouzena míra možné politické šikany. Ale to skutečně nemohu říci, dokud neznám argumenty, které budou uvedeny v případné žádosti,“ dodal poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Jana Nagyová | Foto: ČTK

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík, šéf klubu ČSSD Jeroným Tejc a předsedkyně LIDEM Karolína Peake chtějí ohledně žádosti vyčkat na doporučení mandátového výboru. Jeho člen Tejc se přesto kloní k tomu, aby sněmovna Nečase vydala.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba se vyjádřil ve smyslu, že pokud je návrh stíhání Nečase postaven na předpokladu, že se jednalo o uplácení bývalých poslanců, pak strana už dříve deklarovala, že rozdělování funkcí ve veřejném prostoru je obecně uplatňovanou součástí politiky v řadě zemí a v takovém případě by ODS vydání Nečase nepodpořila.

První žádost o vydání premiéra

Nečas kvůli kauzám kolem Nagyové odstoupil z funkce premiéra i předsedy ODS. Nagyová je podezřelá z toho, že nechala vojenskou tajnou službou sledovat Nečasovu manželku a další zaměstnance Úřadu vlády. Figuruje také v případu trojice bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří loni opustili sněmovnu a následně získali lukrativní posty ve státních nebo polostátních firmách.

Podle policie se mohlo jednat o korupci. Odstupující premiér Petr Nečas už ale dříve řekl, že odmítá, že by takzvané „trafiky" pro bývalé poslance byly úplatkem. Ve vazbě je v této dvojici případů v současné době sedm z osmi obviněných. Jde o první případ, kdy policie žádá o vydání předsedy vlády ke stíhání. V tomto volebním období už řešila Poslanecká sněmovna žádosti o vydání u šesti svých členů, u pěti z nich policii vyhověla.

Jakub Šídlo, Eva Rajlichová, Simona Bartošová, Ivo Opletal, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme