Žalobce žádá pro Jakeše a Lenárta pětiletý trest

Zřejmě v pátek by měl Městský soud v Praze vynést rozsudek nad bývalými vysokými komunistickými funkcionáři Miloušem Jakešem a Jozefem Lenártem. Ti byli obžalováni z vlastizrady v souvislosti s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Státní zástupce Jiří Bednář pro ně požaduje pětiletý trest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenárt a Jakeš u soudu | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Navrhovanou výši trestu odnětí svobody Bednář odůvodňuje vysokým věkem obou obžalovaných a tím, že od spáchání jejich trestného činu uplynulo už 35 let.

Osmdesátiletý Jakeš a rok mladší Lenárt se den před očekávaným vyhlášením rozsudku dočkali změny právní kvalifikace svého obvinění. Jejich čin už státní zástupce Jiří Bednář nehodnotí jako přípravu k vlastizradě, ale jako napomáhání k pokusu vlastizrady. Podle Bednáře totiž Jakeš s Lenártem přímo nestáli u vzniku takzvané dělnicko-rolnické vlády, která by legalizovala vstup armád sovětského bloku do Československa, jednáních se ale účastnili a s jejím ustavením souhlasili.

"K těm hlavním (iniciátorům) nepatřili, to bylo jasné z provedeného důkazního řízení, ale pomáhali jim, aby se ta vláda vytvořila. To byla samozřejmě řada lidí, ale oni mají bohužel štěstí, nebo smůlu, že přežili," uvedl státní zástupce.

Obhájci obou obžalovaných dnes zpochybnili výpovědi svědků z předběžného řízení. Tvrdí totiž, že Josef Lenárt, který měl spáchat čin 22. srpna, byl vyšetřovatelem vyslýchán kvůli svému jednání z 21. srpna 1968 a navíc o výslechu jeho právní zástupci nevěděli. Soud tedy některé výpovědi z důkazních materiálů vyřadil a opírá se pouze o výpovědi Biľaka, Barbírka, Mlynáře a Riga. Vyhlášení rozsudku se očekává zítra.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme