Žalobce žádá za údajné vraždy pacientů doživotí, obžalobu přitom zpochybnil revizní posudek

Státní zástupce navrhuje pro zdravotní sestru Věru Marešovou za šest údajných vražd pacientů Lužické nemocnice v Rumburku doživotní trest ve věznici s ostrahou. Podle něj zabíjela pacienty vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do června 2014. Revizní zdravotní posudek přitom otravu draslíkem vyloučil. Advokátka Marešové proto bude žádat zproštění viny své klientky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Ústí nad Labem projednával kauzu údajných vražd pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Obžalobě čelí bývalá zdravotní sestra Věra Marešová (uprostřed)

Krajský soud v Ústí nad Labem projednával kauzu údajných vražd pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Obžalobě čelí bývalá zdravotní sestra Věra Marešová (uprostřed) | Zdroj: ČTK

Podle obžaloby bývalá sestra Věra Marešová pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do loňského června. Nejmladší údajné oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Znalci ale v revizním posudku, který si v případu nechal vypracovat Krajský soud v Ústí nad Labem, závěry posudku, na kterém byla postavena obžaloba, odmítli.

Lékař Martin Dobiáš z Fakultní nemocnice v Olomouci, který se podílel na zpracování revizního posudku, dnes u soudu upozornil, že zemřelí byli ve velmi vážném až kritickém stavu. Úmrtí v důsledku vysoké hladiny draslíku tak podle něj není možné jednoznačně potvrdit. V jednom případě to dokonce i vyloučil.

Přehrát

00:00 / 00:00

U ústeckého krajského soudu pokračuje líčení v kauze šesti údajných vražd pacientů v nemocnici v Rumburku. Z místa se přihlásila Gabriela Hauptvogelová

Znalcům komplikoval práci fakt, že pitva byla pouze u poslední zemřelé v létě 2014. U ostatních vycházeli jenom ze zdravotnické dokumentace. Znalci kritizovali i práci patologů. Závažně prý pochybili například při pitvě srdce, kde chybí popis věnčitých tepen. Dobiáš se domnívá, že k pitvě srdce vůbec nedošlo.

Závěr patologů, že žena zemřela kvůli vysoké dávce draslíku, je podle revizního posudku v rozporu s lékařskou vědou. Na dotaz státního zástupce Františka Stibora ale Martin Dobiáš odpověděl, že není možné ani v tomto případě vyloučit, ani potvrdit podání draslíku.

Revizní znalci dnes také konstatovali, že se Marešová o pacienty starala podle příkazů lékařů a alespoň podle dokumentace nic nezanedbala.

Podle žalobce Františka Stibora revizní zdravotní posudek ale jednoznačně neodstranil rozpory mezi posudky obžaloby a obhajoby. Státní zástupce argumentuje i tím, že šest lidí by jinak nezemřelo. Pro Věru Marešovou žádá doživotní trest.

„Jsem toho názoru, že se paní obžalovaná skutků dopustila. Motivem mohla být určitá nenávist k pacientům. Nelze vyloučit, že píchla kalium, nelze vyloučit, že u pacientů šlo o hyperkalemické křivky (na EKG),“ řekl v závěrečné řeči.

Naopak obhájkyně Iva Jónová požaduje zproštění Marešové, která podle ní byla stíhaná neprávem. Pacienti podle ní zemřeli přirozenou smrtí.

Samotná obžalovaná Věra Marešová k dnešnímu soudu přišla uvolněnější než k předchozím jednáním a výpovědi znalce naslouchala s klidnou tváří a velmi pozorně. S novináři ale zatím nechce mluvit. Marešová už na začátku líčení vinu odmítla. Říkala, že nikoho nezabila.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme