Žalobce zastavil část stíhání bývalého ředitele Lesů ČR Szóráda. Nadále je však stíhán pro podvod

Státní zástupce zastavil stíhání bývalého ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Ten měl poškodit státní podnik, když těžařským firmám nabídl předčasné ukončení kontraktů kvůli kůrovcové kalamitě. Podle Nejvyššího státního zastupitelství pro to však policisté nemají dostatek důkazů, informoval web Hospodářských novin. Szórád je nadále stíhán pro podvod kvůli nedodržení konkurenční doložky po odchodu z místa ředitele Lesů ČR.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čele firmy spravující téměř polovina lesů v Česku byl Szórád od dubna 2014 do května 2018 | Foto: Pavel Halla | Zdroj: Český rozhlas

V čele firmy spravující téměř polovina lesů v Česku byl Szórád od dubna 2014 do května 2018. V sídle Lesů České republiky policisté zasahovali v dubnu 2019. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) tehdy uvedl, že razie se týkala doby Szórádova působení v čele podniku. Letos v únoru policie Szóráda obvinila z porušení povinnosti při správě majetku a z podvodu. Podle kriminalistů způsobil škodu zhruba 1,8 miliardy korun.

Policie obvinila z podvodu exšéfa Lesů ČR Szóráda. Škodu vyčíslila na 1,8 miliardy korun

Číst článek

Szórád vinu od počátku odmítal a obvinění označil za absurdní. V únoru napsal, že vyšetřovatel shledal jako zločin porušení povinnosti při správě cizího majetku jeho postup podle vládního usnesení prezentovaný na tiskové konferenci v září 2017. Na té Szórád informoval, že Lesy České republiky nabídnou kvůli kůrovcovým a jiným kalamitám těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou.

Proti stíhání podal Szórád stížnost, a dozorující žalobce kauzy Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze nyní potvrdil, že část usnesení o zahájení stíhání byla zrušena.

„Ohledně skutku kvalifikovaného jako porušení povinnosti při správě cizího majetku policejní orgán neprovedl všechny potřebné úkony v rozsahu nezbytném pro to, aby ve věci mohl vydat rozhodnutí,“ stojí podle Hospodářských novin v usnesení žalobců o zrušení stíhání.

„Zastupitelství však nebrání policejnímu orgánu, aby v rámci daného trestního řízení, po provedení dalších úkonů, opětovně posoudil trestní odpovědnost obviněného pro uvedený skutek,“ dodal podle deníku úřad.

Porušení konkurenční doložky

Bývalý ředitel Lesů ČR nadále čelí obvinění z podvodu, kterého se podle kriminalistů dopustil porušením konkurenční doložky po odchodu z čela firmy.

Místo zvěřiny 100 tisíc korun. Advokát Teryngel předal soudci Sovákovi peníze kvůli přímluvě

Číst článek

Ta mu ještě půl roku po odchodu vyplácela plat pod podmínkou, že Szórád nebude pracovat jinde, zejména ne pro dřevařskou konkurenci. Policisté se ale domnívají, že Szórád podmínku porušil, píše web.

I toto obvinění Szórád odmítá. „Po odchodu z Lesů ČR jsem dostal pracovní nabídku, podali jsme si ruku. Řekl jsem, že můžu začít až ve správný čas. Byl tam slib, ale ne žádné manželství. Nic podepsáno nebylo, žádné benefity ani peníze od soukromých firem jsem nedostával,“ řekl počátkem března Hospodářským novinám.

Web připomíná, že policie prošetřuje také Szórádův postup při zvládání kůrovcové kalamity. Obviněný ale z ničeho není.

Státní podnik Lesy České republiky loni zvýšil těžbu dřeva o tři procenta na rekordních 14,35 milionu metrů krychlových. Nepokračoval tak razantní nárůst roku 2019, kdy těžba kvůli masivnímu šíření kůrovce vzrostla meziročně o 30 procent na 13,9 milionu metrů krychlových.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme