Žalobce zastavil stíhání Jiřího Čunka kvůli řadě procesních chyb

Procesní chyby při vyšetřování a nesrovnalosti ve výpovědi svědkyně - to jsou důvody, proč státní zástupce Arif Salichov zastavil trestní stíhání místopředsedy vlády a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Ten čelil obvinění, že si před pěti lety jako starosta Vsetína vzal úplatek půl milionu korun od realitní společnosti. Rozhodnutí žalobce Salichova je pravomocné, do tří měsíců ho musí přezkoumat Nejvyšší státní zastupitelství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arif Salichov

Arif Salichov | Zdroj: ČTK

Důkazy, které by potvrzovaly, že si Jiří Čunek vzal půlmilionový úplatek od firmy HB Real, podle žalobce Arifa Salichova neexistují; svědectví bývalé Čunkovy sekretářky Marcely Urbanové je podle něho nevěrohodné a nadto policie ve vyšetřování chybovala.

Salichov naznačil, že případ byl od počátku silně zpolitizovaný: "Tak tendenčně a jednostranně vedenou věc se záměrem dojít k závěru o vině za každou cenu jsem dosud nepoznal za více než 30letou praxi a také jsem dosud nezažil tak zpolitizovaný případ, který by byl médii už předem rozsouzen."

Nejzávažnějším pochybením bylo podle Salichova počínání vyšetřovatele Milana Šošovičky, který poskytl Marcele Urbanové kompletní psychologický posudek její osoby. Ta pak prý mohla v dalším řízení podle toho upravovat své výpovědi. Policisté podle jihlavského státního zástupce také zastrašovali svědky.

Čunek: Žádný důvod k oslavě není

Jiří Čunek | Foto: ČTK

Šéf lidovců Jiří Čunek rozhodnutí státního zástupce přivítal: "Jsem velmi rád, samozřejmě, že tato věc již skončila. Možná se tomu budete divit, ale žádný důvod k oslavě nemám. To, co se dělo tři čtvrtě roku, jsem bral jako prohru a selhání v mnoha ohledech systému. Jsem přesvědčen, že kdybych nebyl senátorem a předsedou politické strany, tak ta kauza vůbec nemohla začít," řekl Čunek. Zopakoval také svůj názor, že i u politiků by se měla ctít presumpce neviny jako u ostatních lidí.

Rozhodnutí žalobce vyvolalo protichůdné ohlasy

Místopředseda KDU-ČSL Roman Línek přivítal zprávu o ukončení trestního stíhání šéfa lidovců s ulehčením. "Mám pocit, že od prvopočátku mi to připadalo vykonstruované Předpokládám, že pan státní zástupce konal tak, aby měla spravedlnost průchod."

Zastavení trestního stíhání člena vlády uvítal i premiér Mirek Topolánek. Stanovisko premiéra poskytla mluvčí vlády Jana Bartošová: "Pan premiér je rád, že i přes velký silný mediální tlak ctil po celou dobu v případu vicepremiéra Čunka presumpci neviny, což se nakonec ukázalo jako jediná správná cesta. Je také rád, že je případ konečně vyřešen a vládní koalice bude mít opět klid na práci," uvedla Bartošová.

Naopak opoziční ČSSD se hodlá rozhodnutím žalobce v případu Čunek zabývat, řekl její šéf Jiří Paroubek: "Tohle je další útok na demokracii v této zemi, protože co je jiného nepřímé i přímé ovlivňování státního zastupitelstva představiteli exekutivy."

Rozhodnutí státního zástupce zastavit Čunkovo stíhání přichází krátce před začátkem projednávání reformy veřejných financí. Vláda bude v Poslanecké sněmovně potřebovat každý koaliční hlas.

Advokátka M. Urbanové: Kauza nekončí

Zastavením trestního stíhání vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka podle advokátky Kláry Veselé-Samkové kauza údajného úplatku nekončí. Právnička Čunkovy bývalé sekretářky Marcely Urabnové, jejíž svědectví státní zástupce Arif Salichov zpochybnil, zvažuje další postup, a to včetně možnosti stěžovat si u Ústavního soudu.

Milan Kopp, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme