Žalobce Zeman trvá na potrestání úřednic, které rozhodovaly o občanství Czerninů. Podal dovolání

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman trvá na tom, aby úřednice, které v roce 1999 rozhodly o občanství Josefíny Czerninové, stanuly před soudem. Podal dovolání proti rozhodnutí pražských soudů, které letos trestní stíhání opětovně zastavily. Rozhodnutí o občanství otevřelo potomkům šlechtičny cestu k restituci části majetku.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Rezignací na trestní postih obviněných by byl dán signál úředním osobám rozhodujícím o právech a povinnostech jiných, že mohou rozhodovat podle své libovůle, protože bude-li jejich rozhodnutí vadné, žádný postih jim nehrozí," stojí v dovolání, se kterým se seznámila.

Spor Zemana se Zemanem. Nejvyšší státní zástupce odmítl přijít na Hrad, poslal omluvenku

Číst článek

Jedna z úřednic pracovala jako vedoucí magistrátního odboru vnitřní správy, druhá jako právnička a hlavní městská matrikářka. Policisté a žalobci jim o 15 let později vytkli to, že změnily negativní rozhodnutí matriky Prahy 1. Úřednice tak určily, že Czerninová byla v době své smrti v roce 1965 občankou Československé republiky.

Obžaloba tvrdila, že obě ženy rozhodly bez zjištění úplného a přesného stavu věci a ignorovaly některé dokumenty, čímž se dopustily maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti.

Pražské soudy nejprve stíhání zastavily kvůli promlčení. Žalobci však podali dovolání k Nejvyššímu soudu, který jim vyhověl a případ vrátil na začátek. Obvodní soud pro Prahu 1 a Městský soud v Praze ovšem stíhání znovu zastavily s vysvětlením, že účelu trestního řízení bylo dosaženo. Úřednice žijí bezúhonným životem, od spáchání domnělého trestného činu uplynulo už mnoho času.

Žalobce Zeman může vypovídat před sněmovní komisí. Pelikán ho zbavil mlčenlivosti

Číst článek

Stát navíc nevyužil možnost obnovit řízení o občanství, a tedy postupoval laxně. Podle pražských soudů nesmí být trestní řízení prostředkem k řešení jiných společenských problémů. Podle Zemana sice stát ve sporném období na svá práva dočasně rezignoval a spoluzodpovědnost mohou nést i jiní lidé, to však neznamená, že obě úřednice nemají stanout před soudem.

Czerninová pocházela z rodu Schwarzenbergů. Zemi opustila dobrovolně v roce 1945, o majetek rodinu připravily Benešovy dekrety. Potomci Czerninové díky rozhodnutí o občanství mohli uplatnit restituční nároky. Pozemkové úřady posléze podle obžaloby rozhodly o vydání milionů čtverečních metrů lesů a dalších nemovitostí, hlavně na Českobudějovicku a Karlovarsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme