Žalobce zrušil obvinění Dalíka a Večerka

Šéf ostravských žalobců Josef Bláha zrušil obvinění poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka. Oba několik týdnů čelili trestnímu stíhání za to, že se údajně pokusili podplatit unionistického poslance Zdeňka Kořistku. Aféra vyvolala ostrý střet mezi policisty a krajskou žalobkyní v Ostravě. Andělová považuje způsob, jakým elitní detektivové případ vyšetřovali, za nezákonný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Dalík | Foto: Martin Štěrba

Andělová vydala minulý týden takzvaný závazný pokyn. Požadovala, aby bylo stíhání poradce šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka zastaveno. Tomu se ale vzepřel žalobce Martin Fraš, který před časem policistům slíbil, že bude u soudu navrhovat pro oba muže vazbu. Detektivové je proto do Ostravy převezli vrtulníkem.

Nakonec však oba vyslance ODS pustil Frašův nadřízený Josef Bláha na svobodu. Neposlušného státního zástupce z případu odvolal a kauzy Kořistka se ujal sám. Dnes uposlechl pokynu Zlatuše Andělové z krajského zastupitelství a obvinění Dalíka a Večerka zrušil.

Důvody Bláha odmítl vysvětlit. Dodal pouze, že vyšetřování případu pokračuje. "Uložil jsem policejnímu komisaři ve věci znovu jednat a rozhodnout, což znamená, že bude pokračováno v prověřování. Budou se provádět další úkony směřující k objasnění věci nebo vyvrácení," řekl Bláha.

Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně k vývoji případu řekl, že bude rozhodnutí státního zástupce respektovat."My se budeme řídit samozřejmě tím, co nám ukládá zákon, a budeme pokračovat dál v prověřování tak, jak dostaneme pokyny."

Podle obhájce obou obviněných Stanislava Devátého z rozhodnutí vyplývá, že klíčový svědek úplatkářské aféry, unionistický poslanec Zdeněk Kořistka, je nevěrohodný. "Je podstatné to, že se konstatuje v usnesení, že některé skutečnosti pan Kořistka zamlčoval, některé uvedl nepravdivě a podobně, a to má význam pro hodnocení věrohodnosti Kořistky," uvedl Devátý.

Fraš ale stále trvá na tom, že obvinění i návrh na uvalení vazby na Dalíka s Večerkem byly správné, naopak pokyn krajského zastupitelství byl podle něj v rozporu se zákonem. "Já si stále myslím, že to trestní stíhání je vedeno důvodně a že v době, kdy byli zadrženi, byly u nich dány důvody vazby," hájí svůj postup Fraš.

Asistent šéfa ODS Marek Dalík zlom v celé kauze uvítal. "Já jsem samozřejmě rád a současně doufám, že se orgány činné v trestním řízení konečně začnou zabývat mým trestním oznámením na pana Kořistku," řekl Dalík.

Zdeněk Kořistka s rozhodnutím Josefa Bláhy nesouhlasí. Potvrdil to České televizi: "Pan Bláha ještě před 14 dny řekl, že policie předložila dostatek důkazů a že trestní stíhání pana Večerla a Dalíka je oprávněné. Po skandálním zásahu paní krajské státní zástupkyně Andělové změnil úplně názor."

Vyjádření Zlatuše Andělové vyvolalo silné reakce policie a dalších činitelů. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan v pátek oznámil, že postup krajského zastupitelství zkontroluje. Podle Devátého policie při vyšetřování prověřila také konta předsedy ODS Mirka Topolánka, zřejmě ho rovněž odposlouchávala.

Policie vinila Dalíka s Večerkem z toho, že unionistickému poslanci Zdeňku Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Stíháni byli jako spolupachatelé s tím, že trestný čin spáchali vůči veřejnému činiteli. Za to by jim v případě prokázání viny hrozil rok až pět let vězení.

ODS od počátku tvrdí, že policie v této věci postupuje účelově, neprofesionálně a nezákonně. Žádá odchod ministra vnitra Františka Bublana a policejního prezidenta Jiřího Koláře, premiér a bývalý ministr vnitra Stanislav Gross za nimi však stojí.

Kdyby se ale ukázalo, že policie v případu Kořistka například úmyslně zavedla vyšetřování chybným směrem nebo nasadila odposlech bez soudního svolení, ministr Bublan by rezignoval na svou funkci. Šéf resortu vnitra to v pondělí uvedl v rozhovoru pro BBC. Z jeho slov ale vyplynulo, že policii věří a nemyslí si, že by takto selhala.

Milan Kopp, Andrea Čánová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme