Žalobci chtějí kvůli sportovním dotacím vazbu pro šéfa fotbalového svazu Peltu

Státní zastupitelství navrhlo poslat do vazby šéfa fotbalové asociace Miroslava Peltu, který je s dalšími dvěma osobami obviněný v souvislosti se státními dotacemi z ministerstva školství na sport. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí fotbalové asociace.

PRAHA (Aktualizováno: 21:43 4. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta

Miroslav Pelta | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"Fotbalová asociace ČR může potvrdit, že byl podán návrh na vzetí Miroslava Pelty do vazby," řekl Radiožurnálu ve čtvrtek po 21. hodině mluvčí asociace Michal Jurman.

"Asociace nyní bude čekat na výsledky vazebního řízení. Nastalou situací se bude zabývat 8. května na svém mimořádném zasedání Výkonný výbor FAČR," píše se na webu fotbalové asociace.

Ještě odpoledne podle Peltova advokáta Bronislava Šéráka fotbalovému funkcionáři a spolumajiteli jabloneckého prvoligového týmu vazba nehrozila. "Ne," napsal serveru iROZHLAS.cz na otázku, zda pro něj žalobce vazbu chce. Server Aktuálně.cz už informoval, že státní zástupce chce poslat do vazby náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou.

Pelta podle odposlechů ovlivňoval dotace ve svůj prospěch

Server Seznam.zprávy získal dokumenty, ve kterých policisté popisují, jak se Kratochvílová společně s Peltou domlouvali na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých.

Policisté mají nahrané také jejich společné hovory. V nich se dvojice baví o tom, kdo z vlivných nebo s vazbou na politiky chce finančně podpořit. Letos v březnu řada projektů peníze od ministerstva školství skutečně dostala.

„Ze záznamu hovorů mezi Kratochvílovou a Peltou bylo zjištěno, že na seznamu 50 podpořených se nachází 19 projektů, jejichž podporu řešila Kratochvílová s Peltou ještě před jejich hodnocením expertní komisí," cituje Seznam.zprávy vyšetřovatelé. Vědět o tom měli i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kterého však policie neobvinila, a bývalý šéf odboru sportu na ministerstvu školství Zdeněk Bříza.

Pelta je tak druhou osobou, pro kterou je v kauze sportovních dotací žalobci navrhovaná vazba. Už odpoledne přitom Bradáčová serveru iROZHLAS.cz napsala, že číslo u vazebních návrhů nemusí být konečné. "Ke konečnému počtu se můžeme vyjádřit až na konci 48 hodinové lhůty, která uplyne zítra ráno," uvedla.

Detektivové zasahují v sídle České unie sportu a od rána vyslýchají Peltu

Číst článek

Mezi zadrženými jsou kromě Jansty také pražský zastupitel Karel Březina z ČSSD a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová. Vyslýchán byl i zmíněný Bříza.

Ministr financí Andrej Babiš pro DVTV uvedl, že žalobci navrhli vazbu i pro pražského zastupitele Březinu. Jeho právník Vojtěch Novotný to ale popřel. „Nevím, jaké má pan Babiš informace, ale můj klient je po výslechu a byl propuštěn ze zadržení," řekl Novotný serveru iROZHLAS.cz.

Policie zasahovala na několika místech

Ve středu policie zasahovala kromě sídla FAČR na Strahově i na ministerstvu školství v pražské Karmelitské ulici, pražském magistrátu a také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní. Večer policie rovněž zapečetila tři kanceláře v sídle České unie sportu. Dnes policisté vyslýchají Peltu, pokračovali i ve vyšetřování na magistrátu.

V souvislosti se státními dotacemi byly podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové obviněny tři osoby a jedna firma ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

ogo, sam, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme