Žalobci neuspěli s napadením amnestie u kauzy H-System. Ve hře je ještě dovolání

Žalobci zatím neuspěli se stížností proti zastavení trestního stíhání v kauze H-System. Jde o jeden z největších podvodů v historii Česka a stíhání zastavila amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Stížnost státních zástupců dnes odmítl Nejvyšší soud.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Do firmy H-System investovali lidé, kteří chtěli nové bydlení. Projekt ale skončil velkým podvodem: řada lidí nemá, ani domy ani peníze. Třeba jako manželé Marešovi z Prahy. Místo domu ve Velkých Přílepech bydlí stále v paneláku a přišli o téměř dva miliony. Ve spravedlnost v České republice už nevěří.

„Složil jsem 1,74 milionu korun, úrok z prodlení 5 milionů a tak dále. Tak to mi dluží. Kdybych pořád plakal, tak jsem se zbláznil. A ještě myslet na to, že jsem byl takhle odkraden, neustále na to myslet, nota bene ještě teď po kauze s amnestiemi,“ říká pan Mareš. Podle jeho manželky tomu amnestie dala korunu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč Nejvyšší soud odmítl stížnost státních zástupců, zjišťovala redaktorka Lucie Husárová

Šéf firmy H-System Petr Smetka dostal už dřív trest 12 let vězení a amnestie se ho netýká. Šetření dalších tří aktérů ale po amnestii vrchní soud zastavil. A právě proti tomu mířila jedna ze stížností podaná státními žalobci, které Nejvyšší soud odmítl.

„A to z toho důvodu, že podle trestního řádu je nepřípustné, aby státní zástupce podával řádný opravný prostředek k Nejvyššímu soudu. Nejvyššímu soudu proto nezbylo nic jiného než stížnosti zamítnout, aniž by se mohl zabývat stížnostními námitkami státního zástupce,“ vysvětlil mluvčí soudu Petr Knötig.

Zastavení stíhání v rámci amnestie platí, soud zamítl stížnosti žalobců

Číst článek

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS v reakci na rozhodnutí soudu řekl, že mu nezbývá než ho respektovat. „Možná snad bych měl i představu o jiných rozhodnutích v této věci, ale naprosto to respektuji a zařídím se podle toho,“ podotkl Blažek.

V částečné amnestii prezident nařídil i zastavení pravomocně neskončených trestních stíhání, pokud od jejich zahájení uplynulo k 1. lednu 2013 více než osm let. Výjimkou byly kauzy, v nichž hrozil vyšší než desetiletý trest. K 15. únoru 2013 se tak zastavilo 327 trestních stíhání včetně řady případů hospodářské kriminality.

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová ale upozornila že aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu o H-Systemu není definitivní. Ve hře je totiž ještě dovolání proti zastavení stíhání v tomto případu. To podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, připomněla Lenka Bradáčová.

„Naše stížnost byla k Nejvyššímu soudu podána z určitých bezpečnostních důvodů pro kauzu proto, aby se Nejvyšší soud mohl zabývat jedním či druhým opravným prostředkem. To znamená, že v případě, že by byla stížnost přípustná, rozhodl by o stížnosti. V případě, že stížnost vyhodnotil jako nepřípustnou a připustil dovolání, není kauza dosud rozhodnutá a bude se v kauze rozhodovat o dovolání. Proto si myslím, že komentář teď v této chvíli je zcela předčasný,“ shrnula Bradáčová.

Někteří politici i zástupci justice si na prezidentovu amnestii stěžovali. Žaloba senátorů pro velezradu u Ústavního soudu neuspěla a stejně dopadl i senátorský návrh na zrušení části amnestie. Na Ústavní soud se obrátil i soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka. I jeho stížnost Ústavní soud zamítl.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme