Žalobci protahovali kauzu Mostecké uhelné, tvrdí Pospíšil

Někteří žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze protahovali kauzu Mostecké uhelné společnosti. Vyplynulo to ze závěrů kontroly zaměřené na spolupráci státních zástupců se švýcarskými vyšetřovateli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil, briefing k pověření Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství

Jiří Pospíšil, briefing k pověření Stanislava Mečla dočasným vedením Vrchního státního zastupitelství | Foto: Filip Jandourek

Dočasný šéf Vrchního státního zastupitelství Stanislav Mečl je předal ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Podle něj má být proti žalobcům „vyvozena kárná odpovědnost“.

„Já jsem ze spisového materiálu vnitřní kontrolou zjistil, že Vrchní státní zastupitelství bylo o předpokládaném poškození zájmů České republiky informováno již v květnu roku 2010, nicméně po celou řadu měsíců s touto informací nenakládalo tak, aby se tato informace včas dostala relevantním úřadům České republiky, konkrétně tedy ministerstvu financí a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ řekl Stanislav Mečl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dočasný šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Stanislav Mečl mluví o případu Mostecké uhelné společnosti v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že tyto informace sice byly ve spisovém materiálu, ale neputovaly nikam dále, a teprve s odstupem několika měsíců na tuto situaci reagovalo Nejvyšší státní zastupitelství, které vydalo závazný pokyn Vrchnímu státnímu zastupitelství, aby tyto podklady předalo ministerstvu financí.

„Není tedy pravda skutečnost, kterou uváděl pan doktor Rampula v médiích, že postup Vrchnímu státnímu zastupitelství nebyl nikdy vytýkán,“ uvedl Stanislav Mečl.

Teď bude na nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi, proti komu kárné žaloby podá.

Švýcarsko začalo privatizaci MUS vyšetřovat v červnu 2005 kvůli podezření, že z firmy byly přes její vedení do země nelegálně vyvedeny peníze. Zablokovali kvůli tomu přes 12 miliard korun. Švýcaři několikrát české úřady upozornili, že probíhá vyšetřování, a vyzvali, ať se Česko k žalobě připojí – to však nijak nereagovalo.

Česká policie sice kauzu Mostecké uhelné prošetřovala, na nic ale nepřišla a v roce 2008 případ odložila. Ministr financí Miroslav Kalousek i odvolaný vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula donedávna argumentovali, že nevěděli, jaký trestný čin byl přesně spáchán a ani to, jaká byla způsobená škoda. Až po nátlaku začala vláda řešit, jak se k části ze „ztracených“ 12 miliard přihlásit.

Renáta Prátová, Eva Presová, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme