Žalobkyně před soudem řekla, že cítila nátlak kvůli Čunkově kauze

Ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová jako první přiznala politický nátlak v korupční aféře lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Andělovou si jako svědka předvolal středočeský krajský soud, který projednával žalobu sedmi lidí z vysokých pater justice v čele s nejvyšší žalobkyní Renatou Veseckou na její předchůdkyni Marii Benešovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec, Zlatuše Andělová | Zdroj: ČTK

Ostravská žalobkyně Andělová při objasňování okolností Čunkova případu popsala tři schůzky, kterých se vedle ní účastnil například i bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Podle jejího názoru byla setkání nestandardní a na základě těchto debat měla prý vyšetřování případu protahovat.

Před soudem stanuli i další svědci, například bývalý olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván a jeho náměstek Igor Stříž. Ten požádal přímo v soudní síni o zproštění mlčenlivosti, Vesecká to ale odmítla. Stříž tak podle svých slov nemohl vysvětlit, proč se někteří vysocí představitelé justice scházeli s Andělovou a údajně tím ovlivňovali vyšetřování Čunkovy kauzy.

Schůzky Stříž označil za neobvyklé, neetické a neprofesionální, případ Čunek ale podle něj ovlivnit nemohly. "Chtěl jsem soudu vysvětlit, že samotné schůzky samy o sobě v té věci neměly valný význam, že teprve ve spojení s dalšími procesními kroky, které v té věci byly provedeny, počínaje odnětím věci a přikázáním do Jihlavy a dalšími různými postupy, které nebyly ve věci obvyklé, pak dávaly tyto schůzky smysl," uvedl Stříž.

Vypověděl také, že ho kvůli celé kauze několikrát telefonicky kontaktoval ministr vnitra Ivan Langer, který po něm chtěl informace o vývoji případu. Nátlak na něj ale prý nečinil. "Na mě nebyl činěn nikdy žádný nátlak právě proto, jak jsem zdůraznil před soudem, že my jsme s doktorem Ištvánem jako představitelé Vrchního státního zastupitelství v Olomouci od začátku jasně najevo, že se nenecháme ničím a nikým ovlivňovat," zdůraznil Stříž.

Středočeský krajský soud vyslýchal Andělovou i Stříže jako svědky ve sporu vysokých justičních představitelů se stínovou ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Nynější stínová ministryně ČSSD v souvislosti s Čunkem označila ve vysílání Radiožurnálu justiční funkcionáře za "zákulisní justiční mafii" a tvrdila, že se snaží v zákulisí ovlivňovat kauzy. Další projednávání soud odročil na začátek června.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme