Žalobu Peroutkovy vnučky kvůli Zemanovým výrokům začne řešit soud

Obvodní soud pro Prahu 1 se dnes začne zabývat žalobou vnučky Ferdinanda Peroutky na Hrad. Terezie Kaslová žádá omluvu za loňské výroky Miloše Zemana. Prezident prohlásil, že Peroutka napsal článek Hitler je gentleman, což Kaslová odmítá. Mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman na svých slovech trvá, k soudu ale nedorazí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Let My People Live, konference, Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman,“ prohlásil prezident Miloš Zeman loni v lednu na konferenci u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Proti výroku se ohradila Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. S hradním kancléřem Vratislavem Mynářem nejprve jednali o smíru, jenže se nedomluvili. Případ proto zamířil před soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Žalobou Peroutkovy vnučky na Hrad se začne zabývat soud. Terezie Kaslová žádá omluvu za prezidentovy výroky

„Obvodní soud pro Prahu 1 bude 2. března projednávat žalobu Terezie Kaslové proti Kanceláři prezidenta republiky,“ potvrdila mluvčí Alena Novotná.

Peroutkova vnučka se na jednání chystá osobně. „Osobně půjdu, protože mě ten soud zajímá. A stále trvám – a je to i v tom návrhu – na omluvě za to, co pan prezident řekl před rokem na lednové konferenci,“ vysvětlila.

„On se vyjádřil, teď parafrázuji, že Peroutka byl fascinován nacismem, zrůdným učením. A že to dokládají jeho dva články. Jeden z nich byl Jestliže nemůžeme létat s anděly, musíme výti s vlky a druhý text byl Hitler je gentleman,“ dodala.

Odškodnění nežádá

Podle Kaslové je ovšem autorem článku s citací o andělech a vlcích Jan Stránský. A text Hitler je gentleman prý neexistuje. Přesto Peroutkova vnučka u soudu o odškodnění žádat nebude.

„Nevím, jak bych ocenila čest člověka, jak stanovit tu hodnotu. Navíc pokud bych žádala o odškodnění, neplatil by ho prezident, ale daňoví poplatníci. Takže já zkrátka žádám jen omluvu,“ zdůraznila.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

Prezident Miloš Zeman se u jednání neobjeví. „Hrad bude zastupovat právní zástupce Kanceláře prezidenta republiky, pan doktor Nespala. Pokud se jedná o pana prezidenta, pana kancléře nebo mne, ani jeden nebudeme přítomni na tomto jednání,“ upozornil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Dodal, že článek Hitler je gentleman stále hledá: „Pan prezident už loni v červnu uvedl, že se omlouvá za to, že se nepodařilo dohledat ten článek. Na jeho existenci ale samozřejmě trvá a stejně tak trvá na tom, že v letech 1938 až 1939 Ferdinand Peroutka krátkodobě selhal.“

Žalobu na stát bude řešit soudkyně Kateřina Sedláková. Původně se měla kauzou zabývat manželka bývalého poslance ODS soudkyně Kateřina Tluchořová, čelila ale námitce z podjatosti.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme