Vládní koalice se shodla na návrhu o zálohovaném výživném, nově dosáhne maximálně 3000 korun

Zálohované výživné bude stát vyplácet nanejvýš dva roky rodičům, jimž partner neposlal celé soudem stanovené výživné po čtyři měsíce. Podmínkou bude také podané trestní oznámení na neplacení výživného a návrh na exekuci. Stát by měl vyplácet celou částku přiznanou soudem, maximálně však dostane rodič 3000 korun měsíčně. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se na tom v úterý shodla vládní koalice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak uvedl premiér Andrej Babiš (ANO), systém zálohového výživného přijde státní rozpočet asi na 434 milionů korun ročně.

Od Nového roku se starobní důchody zvýší v průměru o 900 korun. Všichni penzisté na ně ale nedosáhnou

Číst článek

Do Sněmovny podle Maláčové vláda pošle v souvislosti s výživným celkem dva zákony. Jeden o zálohovaném výživném, druhý o zlepšení vymáhání z dílny ministerstva spravedlnosti. Druhá norma má posílit sankce pro neplatiče.

Žádosti o vyplácení zálohovaného výživného budou podle ministryně zpracovávat úřady práce. Na vyřízení budou mít měsíc. Po roce vyplácení dávky stát situaci přezkoumá.

Přepracovaný návrh

Maláčová uvedla, že návrh, který už několikrát koaliční partneři probírali, před úterním jednáním celý přepracovala. Podle původního návrhu by stát dětem neplatičů posílal soudem stanovené alimenty, nejvýš by jim ale poskytoval 15 až 25 procent průměrné mzdy měsíčně podle jejich věku. Na novou sociální dávku by dosáhly děti z domácností s příjmem pod průměrnou mzdou, které nedostaly výživné za dva měsíce. Nová verze návrhu počítá jen s maximální výší 3000 korun, což má omezit administrativu spojenou s vyplácením dávky.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení slíbila, že prosadí zákonnou úpravu, podle které by výživné za jasných podmínek poskytoval stát. Podobný plán měla v minulém volebním období i vláda ČSSD, ANO a lidovců v čele s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Shodnout se ale nedokázala. Proti nové dávce se stavělo ANO, chtělo posílit vymahatelnost.

Podle podkladů k původnímu návrhu zákona činí výživné v průměru 2991 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme