Založení dětských skupin má být jednodušší než v případě mateřské školy

Stát chystá pomoc pro rodiče, kterým se nepodařilo umístit potomka do přeplněných školek a navrhuje vznik takzvaných dětských skupin. Zřizovat by je mohly firmy, obce nebo neziskové organizace a zaměstnavatel by mohl náklady odečíst z daní. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválila dnes vláda. Založení skupiny má být podle ministra Jaromíra Drábka jednodušší než v případě firemní školky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekt mateřské školky o.s. Parentes | Foto: Daniela Zichová

„Dětská skupina má být méně formální uskupení, které tak jak zákon předpokládá, bude mít snížené nároky například na hygienické předpisy, například také na kompetenci pečující osoby, protože se jedná o menší skupinu dětí,“ uvedl Jaromír Drábek.

Dětské skupiny považuje za alternativu ke „klasickým“ mateřským školám. Podle jeho slov by mohly fungovat už od čtyř dětí, aby bylo možné pružně reagovat například na potřeby zaměstnanců konkrétní firmy, přičemž jedna pečovatelka nebo pečovatel by připadala nejvýše na šest dětí. Maximální počet dětí ve skupině je podle ministra 24.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a Kateřina Francová z projektu Firemní školky mluví o alternativách k mateřským školám ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Pokud jde o personál, pečovateli by podle Drábkových slov mohly být například zdravotní sestry, pedagogové, kteří mají kvalifikaci pro mateřské školy nebo pro první stupeň základní školy.

Kateřina Francová z projektu Firemní školky uvedla, že dětské skupiny nepovažuje z dlouhodobého hlediska za systémové řešení, zejména z praktického pohledu.

„Kdy v dětské skupině jsou dohromady děti mladší, starší a nedochází tam k takovému praktickému vzdělávání dětí a k přípravě dětí pro předškolní výchovu,“ řekla Kateřina Francová.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme