Na výstavišti v Letňanech vznikne polní nemocnice. Lůžka dodá armáda i správa hmotných rezerv

Záložní nemocnice v areálu výstaviště Letňany na severu Prahy by se měla začít stavět v sobotu. Postavená má být za deset dní od vydání nařízení vlády, které má padnout zítra. Nemocnice má mít kapacitu 500 lůžek. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) oznámil, že 100 lůžek dodá armáda a 400 poskytne správa hmotných rezerv. Zástupci armády si odpoledne již prostory výstaviště v Letňanech prohlédli.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akutní příjem

nemocnice (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Závěry armády po prohlídce zatím nejsou známy, vojáci, kterých bylo na prohlídce asi 10, s médii nemluvili. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara musí naplánovat, jak bude vybavení polní nemocnice rozmístěné a také další technické záležitosti. To se bude vyhodnocovat v příštích dnech.

Lůžek je podle českých nemocnic zatím dostatek. Na řadě míst chybí nebo bude chybět personál

Číst článek

Podle ředitele výstaviště Tomáše Kotrče jsou jeho zaměstnanci připraveni s přípravou nemocnice pomoci. Veletržní areál je podle něj pro funkce nemocnice připravený.

„Je připojený na všechny možné sítě. Centrální vytápění, dostatek kapacity elektrické energie, vody, odpadu, ale samozřejmě i stlačeného vzduchu, který potřebujeme pro naše vystavovatele v rámci akcí,“ řekl Kotrč Radiožurnálu.

Výstaviště se podle něj používají v krizových situací ve světě běžně. Dodal, že areál nabídl státu k dispozici už při jarní vlně epidemie koronaviru. 

Vojáci i civilisté

Vzhledem k velikosti nemocnice v ní bude muset vedle vojenského být i civilní personál, uvedl ministr obrany Metnar.

„Co se týče personálu, armáda samozřejmě nemá ty kapacity. V současné době, jak se to plánuje, jsme schopni pro zajištění provozu poskytnout 100 vojáků,“ dodal.

Podle vicepremiéra Hamáčka z ČSSD by mohli s péčí o nemocné v Letňanech pomoci někteří lékaři z pražských nemocnic a medici. Zajištění zdravotníků je teď na ministerstvu zdravotnictví, které má podrobnosti sdělit v pátek.

Eva Mikulka Šelepová, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme