Pod dětmi se v Žamberku probořil led. Tři chlapci a dvě dívky jsou v nemocnici

Záchranáři vyjížděli ve čtvrtek v Žamberku na Orlickoústecku na pomoc skupině dětí, pod kterými se probořil led. Tři chlapci, které museli vytáhnout z vody, skončili v nemocnici. Stejně tak dvě dívky, pod kterými se led rovněž probořil, nakonec se ale z vody dokázaly samy dostat. Hasiči důrazně varují, aby lidé v těchto dnech nechodili na zamrzlou vodní hladinu.

Žamberk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchrana dětí, pod kterými se v Žamberku probořil led

Záchrana dětí, pod kterými se v Žamberku probořil led | Zdroj: Hasiči Pardubického kraje

Led se pod dětmi probořil ve čtvrtek odpoledne uprostřed zámeckého rybníka. Dvěma dívkám se z vody podařilo dostat. V rybníce ale zůstali tři chlapci ve věku 11, deset a osm let, kterým museli pomoct hasiči.

„Hasiči, kteří dorazili k události, použili k zajištění místa nafukovací člun a vrhli se do ledové vody hledat tři děti,“ popsala mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Na Orlické přehradě se do ledu propadli tři bruslaři a dva hasiči, kteří jim šli na pomoc

Číst článek

Na místo přijeli také hasiči-potápěči, záchranáři se třemi vrtulníky z Olomouce, Hradce Králové a Brna, psycholog a policisté. Pod jedním z nich se při záchraně dětí led také probořil.

„Absolutně jsme nad ničím nepřemýšleli a běželi jsme po ledu k té díře. Cestou jsem s kolegyní odhazoval součásti uniformy, abychom byli lehčí. V tu chvíli vůbec nepřemýšlíte nad tím, že by se ten led pod vámi mohl prolomit,“ popsal podle policejní mluvčí Markéty Janovské jeden ze zasahujících policistů.

Všechny chlapce se nakonec podařilo zachránit. A spolu se dvěma dívkami skončili v nemocnici. O jejich zdravotním stavu nejsou bližší informace. Mluvčí záchranářů Aleš Malý nechtěl vzhledem k jejich věku sdělit podrobnosti.

„Po ledové ploše je snad úplně nejhorší pohybovat se po skupinách, což vypadá, že byl zrovna dnešní případ dětí. Led se totiž lokálně může přetížit a náhle prasknout,“ doplnila Horáková.

Teploty nejsou již řadu dní pod bodem mrazu ve dne ani v noci. Hasiči proto nedoporučují volně se pohybovat po zamrzlé vodní hladině. Led by měl mít tloušťku alespoň 12 cm.

Záchrana dětí, pod kterými se v Žamberku probořil led | Zdroj: Policie ČR

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme