Pod dětmi se v Žamberku probořil led. Tři chlapci a dvě dívky jsou v nemocnici

Záchranáři vyjížděli ve čtvrtek v Žamberku na Orlickoústecku na pomoc skupině dětí, pod kterými se probořil led. Tři chlapci, které museli vytáhnout z vody, skončili v nemocnici. Stejně tak dvě dívky, pod kterými se led rovněž probořil, nakonec se ale z vody dokázaly samy dostat. Hasiči důrazně varují, aby lidé v těchto dnech nechodili na zamrzlou vodní hladinu.

Žamberk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchrana dětí, pod kterými se v Žamberku probořil led | Zdroj: Hasiči Pardubického kraje

Led se pod dětmi probořil ve čtvrtek odpoledne uprostřed zámeckého rybníka. Dvěma dívkám se z vody podařilo dostat. V rybníce ale zůstali tři chlapci ve věku 11, deset a osm let, kterým museli pomoct hasiči.

„Hasiči, kteří dorazili k události, použili k zajištění místa nafukovací člun a vrhli se do ledové vody hledat tři děti,“ popsala mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Na Orlické přehradě se do ledu propadli tři bruslaři a dva hasiči, kteří jim šli na pomoc

Číst článek

Na místo přijeli také hasiči-potápěči, záchranáři se třemi vrtulníky z Olomouce, Hradce Králové a Brna, psycholog a policisté. Pod jedním z nich se při záchraně dětí led také probořil.

„Absolutně jsme nad ničím nepřemýšleli a běželi jsme po ledu k té díře. Cestou jsem s kolegyní odhazoval součásti uniformy, abychom byli lehčí. V tu chvíli vůbec nepřemýšlíte nad tím, že by se ten led pod vámi mohl prolomit,“ popsal podle policejní mluvčí Markéty Janovské jeden ze zasahujících policistů.

Všechny chlapce se nakonec podařilo zachránit. A spolu se dvěma dívkami skončili v nemocnici. O jejich zdravotním stavu nejsou bližší informace. Mluvčí záchranářů Aleš Malý nechtěl vzhledem k jejich věku sdělit podrobnosti.

„Po ledové ploše je snad úplně nejhorší pohybovat se po skupinách, což vypadá, že byl zrovna dnešní případ dětí. Led se totiž lokálně může přetížit a náhle prasknout,“ doplnila Horáková.

Teploty nejsou již řadu dní pod bodem mrazu ve dne ani v noci. Hasiči proto nedoporučují volně se pohybovat po zamrzlé vodní hladině. Led by měl mít tloušťku alespoň 12 cm.

Záchrana dětí, pod kterými se v Žamberku probořil led | Zdroj: Policie ČR

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme