Zámečník: Lékaři by měli tlačit na nemocnice, aby začaly hospodařit

V Praze se dnes na Žofínském fóru sešli přední odborníci na oblast zdravotnictví. Tématem jejich debaty je hledání úspor v systému a také to, jak se plánované rozpočtové úspory dotknou pacientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonom Miroslav Zámečník | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Řadu týdnů ministr zdravotnictví bojuje s odboráři, kteří protestují proti úsporným opatřením v resortu. Lékaři hrozí hromadnou výpovědí, jestli nedostanou přidáno. A další otazníky se vznáší ve vzduchu: na jaké změny se mají připravit pacienti? Omezí plánované škrty jejich přístup ke zdravotní péči?

Cestu, která by tuzemské zdravotnictví zefektivnila a přivedla do něj další peníze, hledají nyní odborníci, včetně ministra zdravotnictví Leoše Hegera a ředitele VZP Pavla Horáka, na Žofínském fóru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech zefektivnění českého zdravotnictví jsme v Ozvěnách dne hovořili s ekonomem Miroslavem Zámečníkem, členem NERVu.

Přednášel tam také ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník. A jak v Ozvěnách dne uvedl, v souvislosti s úsporami ve zdravotnictví účastníkům fóra nabídnul několik doporučení. Mimo jiné upozornil na problém s veřejnými zakázkami a s celou problematikou nákupu zboží a služeb.

„Nákup zdravotnického materiálu či léků v zařízeních, která jsou ve veřejnoprávním režimu, je stejný jako v jiných oblastech, kde se obhospodařují veřejné peníze. Jsou to prostě všechny věci, které zvýší transparenci a možnost zlepšení soutěžního prostředí,“ uvedl.

Lékaři by měli tlačit na nemocnice

Současný tlak lékařů na ministra zdravotnictví Hegera, který je podle Zámečníka zdaleka nejkonciliantnější a nejvíce souznějící s lékařským stavem za mnoho let, považuje ekonom za nešťastný.

„Místo toho by měli vyvíjet tlak v rámci svých pracovišť, aby nemocnice začaly konečně hospodařit. A pak by se peníze na platy v objemu, ve kterých lékaři hovoří, nejen pro lékaře ale i střední zdravotní personál, určitě našly,“ dodal.

Navýšení plateb za pojištěnce

Levicová opozice navrhuje, aby se peníze v systému hledaly ve státní pokladně, tedy aby stát navýšil peníze za své pojištěnce (důchodce a děti), místo zvyšování spoluúčasti pacientů. Podle Zámečníka k tomu bude muset dojít.

Připomněl, že v letech konjunktury, kterou ČR zaznamenala v letech 2005 až 2008, došlo k velmi výrazným nárůstům příjmů zdravotního systému. Konkrétně v přepočtu na dolary a v paritě kupní síly se zohledněním cenových rozdílů.

„U nás se zdravotnický rozpočet za roky 2000 až 2008 zvedl až o 80 procent, zatímco třeba v Německu o 40 a Rakousku o 38 procent. Příliv peněz ale zabrzdila recese a problém do budoucna bude mnohem vypjatější a jednou bude muset dojít k navýšení plateb za pojištěnce. Ale až po vyčerpání těchto rezerv,“ uvedl.

Upřesnil, že Česko je čtvrtá země mezi vyspělými státy z OECD z hlediska nejnižší spoluúčasti: „I když velmi výrazně stoupla, nicméně je pořád čtvrtá nejnižší z těch třiceti států.“

Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme