'ZamEEŤ si před svým hnízdem Andreji‘. Další kolo protestů proti Zemanovi a Babišovi

Na pražském Václavském náměstí lidé znovu demonstrovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi a ministrovi financí Andreji Babišovi z hnutí ANO. Stejně jako v Praze se demonstranti sešli i v dalších sedmi městech. Organizátoři chtěli podpořit požadavek ústavní žaloby na hlavu státu a zbavení vlivu hnutí ANO na ministerstvo financí.

Praha (Aktualizováno: 21:09 17. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V 18:30 bylo na náměstí podle organizátorů 6000 až 7000 lidí, policie nechtěla počty účastníků odhadovat. Demonstrující podobně jako minulý týden požadují mimo jiné zbavení vlivu hnutí ANO na ministerstvo financí a odchod Zemana z funkce. Vyjadřují také podporu případné ústavní žalobě na prezidenta v případě, že by Babiše neodvolal z funkce.

„Na pódiu vystoupila herečka Kristýna Frejová, vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová, velký úspěch měl také imitátor ministra Babiše. Lidé si s sebou přinesli transparenty například s nápisem ‚Kajínku, máme pro tebe kšeft'. Teď se chtějí vydat k Pražskému hradu," řekla reportérka Radiožurnálu Pavla Lioliasová, která situaci sledovala přímo na místě.

Na transperentech se objevila také hesla jako „Miloše do koše a Babiše taky!" nebo „Kdo sází řepku, sklízí ostudu". Někteří lidé nesli tibetské vlajky. Zeman je nyní na návštěvě Číny, jejíž vojáci v roce 1950 Tibet obsadili.

Po zhruba hodinovém programu se kolem 19:30 vydala část demonstrantů průvodem přes Staroměstské náměstí a Mánesův most na Pražský hrad.Akce s názvem "Je to na nás! Proč? Proto!" jsou pokračováním protestů ze středy minulého týdne.

Demonstranti dorazili na Hrad krátce po 20:30. Cestou skandovali hesla „Zemana tu nechceme", „Zůstaň v Číně, nebo „Kdo lže, ten krade". U budovy ministerstva v Letenské ulici dav hlasitě bučel, pískal a cinkal klíči. K Hradu došli lidé zhruba po hodině pochodu. Na Hradčanském náměstí zazpívali státní hymnu. Poté organizátoři akci oficiálně ukončili. Lidé ale dál skandovali „Zemane, odejdi" a „Je to na nás". Většina z nich se rozešla až před 21:00.

Středeční oznámení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že souhlasí s kandidátem hnutí ANO na funkci ministra financí, poslancem Ivanem Pilným (ANO), podle organizátorky protestů Šárky Fialové odporuje cílům demonstrací. „Nemile nás to překvapilo vzhledem k tomu, že podpora veřejnosti byla docela velká. Doufali jsme, že premiér udrží kurz, který nabral. Teď udělal úplný opak," řekla Fialová.

Ani 30, ani 20 tisíc. Spočítali jsme demonstranty proti Babišovi

Číst článek

O případné formě dalších protestů chtějí podle ní organizátoři nechat rozhodnout své sympatizanty, například prostřednictvím sociálních sítí. „Jsme teď rozhodnuti, nechat na lidech, aby se vyjádřili, jestli mají pocit, že to má smysl, nebo jestli se chtějí soustředit na něco jiného," dodala.

Na Václavském náměstí také sbírali podpisy potřebné pro kandidaturu na prezidenta Zemanovi protikandidáti pro blížící se prezidentské volby. Svůj stánek měli na náměstí podnikatel a textař Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Přesně před týdnem se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí. Organizátoři s odvoláním na policejní odhad uváděli 20 000 až 30 000 protestujících. Operátor T-Mobile uvedl, že podle analýzy jeho dat bylo účastníků na Václavském náměstí o 19 000 lidí více než předchozí středu, celkem to bylo zhruba 33 500 lidí. Server iRozhlas.cz pak na fotografii napočítal asi 8300 účastníků.

Demonstrace se opakují také v Brně, Liberci, Olomouci a Českých Budějovicích. Nově se přidal Hradec Králové, Ostrava a Uherské Hradiště.

V Brně přišla jen čtvrtina lidí

V Brně někteří lidé opět přišli vybaveni transparenty s různými hesly, například „Bylo by skvělé mít prezidenta, který respektuje ústavu a ví, co říká", „Učím své děti, že lhát se nemá. Co učíte své děti Vy, Andreji?". K vidění byl ale i nápis „Stydím se za svého prezidenta" nebo „Jsme občané ČR, ne zaměstnanci Agrofertu." Mezi lidmi byl i muž s maskou Zemana a transparentem „Ústava je mi putna." Před davem vystoupilo několik řečníků, kteří se kritizovali jak prezidenta za jeho otálení s odvoláním Babiše, tak ministra financí.

Účast byla zřejmě slabší než při obdobných shromážděních před týdnem, kdy v Brně přišly asi 4000 lidí. Ve středu se tam sešlo podle mluvčího brněnské policie Pavla Švába odhadem do 1000 lidí.

Zhruba stovka lidí dorazila do centra Olomouce. Někteří účastníci drželi v rukou transparenty, například s nápisy „Pravda není žádná kampaň" či „Hanba". Lidé ve svých projevech dávali najevo svůj nesouhlas s politikou i výroky prezidenta a ministra financí. Mezi účastníky demonstrace byl náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09) či bývalý hejtman Oto Košta, který po svém odvolání vystoupil z ANO.

Zeman se zachoval protiústavně, chceme, aby on i Babiš odešli, říká organizátorka protestu

Číst článek

Na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové se na shromáždění, které pořádají občanští aktivisté, sešlo podle některých odhadů kolem osmi set lidí. Na transparentech byl například nápis „Nesměju se hradním bonmotům a neberu si účtenky EET" nebo „Pryč s koblihářem". „Moc jsem se bál, že vám to bude jedno, že nepřijdete, ale děkuju, že společně pošleme zprávu, že to Hradci Králové není jedno," řekl jeden z organizátorů hradecké demonstrace Pavel Vrbický.

Nevelkou účast měla ostravská demonstrace. Na centrální Masarykovo náměstí přišla podle policie zhruba stovka protestujících, mezi nimi i někteří regionální politici. Ve čtvrtek se ale v moravskoslezské metropoli koná další protestní akce nazvaná Demokracie nepočká.

Zhruba dvě stovky lidí se shromáždily na náměstí v Českých Budějovicích. V porovnání se stejnou akcí před týdnem byla účast nepatrně nižší. Řečníci, kteří se na pódiu vystřídali, nabádali lidi, aby více chodili k volbám a aktivněji se zapojili do politického života.

Před radnicí v Liberci se v podvečer sešlo kolem 200 lidí, aby vyjádřili nespokojenost s politickou situací v zemi, vystupováním prezidenta a prací Andreje Babiše. Neptunovu kašnu ozdobily vlajky Tibetu, ČR a EU. „Jsme znepokojeni vývojem a směřováním České republiky," zaznívalo ve vystoupeních řečníků prokládaných písněmi Karla Kryla. Průběh byl klidný.

Lidé se dnes sešli také v Uherském Hradišti. Na akci zorganizovanou studenty přišlo zhruba 200 lidí.

Jsou to "kraválisté", řekl Zeman

Prezident Zeman minulý týden řekl, že už zažil víc demonstrací proti sobě a všechny protesty časem vymizely. „Stejně tak se nebude za měsíc nebo dva mluvit ani o těchto demonstracích," uvedl před týdnem. Protestující označil za „kraválisty". Doplnil ale, že na druhou stranu mají „svaté právo demonstrovat".

Současnou vládní krizi rozpoutaly nejasnosti kolem Babišova podnikání a majetkových poměrů. Premiér Sobotka nejprve oznámil, že podá demisi celé vlády, nakonec ale prezidentovi navrhl odvolání Babiše z funkce ministra financí. Předseda vlády dnes oznámil, že vyhoví nominaci hnutí ANO a jako nástupce Babiše navrhne Zemanovi poslance Pilného.

Pavla Lioliasová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme