Obnovu zámku v Buštěhradě stále částečně komplikuje spojení s kauzou Davida Ratha

Chátrající zámek v Buštěhradu na Kladensku, který proslul korupční kauzou Davida Ratha, prochází postupnou rekonstrukcí. Město Buštěhrad, kterému od roku 2018 celý zámek opět patří, se z něj snaží udělat kulturní centrum. Shánění peněz je však komplikované.

Buštěhrad (Kladensko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barokní zámek v Buštěhradě | Foto: Kristýna Vašíčková | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Kristýny Nevanové z Buštěhradského zámku

Bývalý středočeský hejtman David Rath měl s buštěhradským zámkem velké plány. Chtěl ho za evropské peníze opravit a udělat z něj kladenskou obdobu Žofínského paláce. Z ambiciózní vize ale brzy sešlo.

V květnu 2012 Ratha kvůli zakázce na opravu zámku zadržela policie. Od té doby se městu podařilo zrekonstruovat jen západní křídlo, kde od prosince sídlí městský úřad. Zbytek stavby včetně zabedněného hlavního vchodu s barokními sochami chátrá.

Prvotrestaná, bude pečovat o otce. Soud propustil Kottovou z kauzy Rath po třech letech na svobodu

Číst článek

Počátkem roku 2018 se celý zámek i s parkem vrátil do vlastnictví města a postupně pokračuje i jeho obnova.

Je však nákladná a získávání finančních prostředků je složité. Spojení oprav zámku s kauzou Davida Ratha to stále zřejmě částečně komplikuje.

„Když jsme se snažili sehnat prostředky na toto východní křídlo, tak si myslím, že nám to trochu uškodilo. Dostali jsme odpověď, že mají pocit, že si při budování školy, chceme tak trochu opravit zámek. Což samozřejmě chceme, ale to by neměla být přitěžující skutečnost,“ myslí si starostka města Daniela Javorčeková.

Kristýna Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme