Záměna údajů na poštovních poukázkách brzdí výplatu sociálních dávek

Stovky lidí zatím marně čekají na únorovou výplatu dávek hmotné nouze. K sociálně slabším se tentokrát prostřednictvím složenek nedostal například příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. Náměstek generálního ředitele Úřadu práce Martin Žárský zpoždění výplaty připouští.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostravský úřad práce dorazily desítky žadatelů o dávky | Zdroj: ČTK

„Zhruba v řádu stovek případů došlo k chybě při tisku poštovní poukázky, kdy bylo zaměněno číslo popisné s číslem evidenčním. V těchto případech jsme museli zastavit proces výroby těchto poukázek, opravit to a v současné době už se znovu vyrábějí. Měly by být do pátku doručeny do schránek všech adresátů,“ slibuje Žárský. Chyba byla podle něj u příspěvku na mobilitu.

„Ovšem systém odesílání dávek je takový, že v jednom dni se odesílají všechny druhy dávek, a z tohoto důvodu se v některých případech, pokud byla tato chyba objevena, musel soubor opravit jako celek, a proto se pozdržely i některé jiné dávky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na kutnohorském úřadu práce sleduje reportér Michal Trnka

Řada lidí je přitom na státních penězích existenčně závislá. Nemají z čeho platit nájem, inkaso ani obědy dětí ve škole. Před ostravským úřadem práce dnes lidé postávali a netrpělivě čekali na složenku, se kterou si budou moci na poštu dojít pro peníze.

„Já jsem nedostala nic. Musela jsem si půjčit od rodičů, protože mi tyto peníze chyběly. Malou jsem měla nemocnou a dělám jen brigádu, kde jsem si vydělala 1200 korun. Inkaso je kolem šesti tisíc, takže bych určitě nevyšla,“ říká paní Míša.

V Kutné Hoře čekaly na dávky desítky nervózních lidí a padala i ostrá slova. Situaci proto monitorovali i městští strážníci. Úřad práce klientům vyplácel v hotovosti alespoň mimořádnou okamžitou pomoc 400 korun.

Igor Maňour, Martin Drtina, Michal Trnka, Ivana Šuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme