Zaměnili embrya při umělém oplodňování. Teď dostala bývalá Babišova klinika pokutu 800 000

Za záměnu embryí dvou žen při umělém oplodnění dostala brněnská klinika Reprofit od státu pokutu 800 000 korun. Klinice hrozila sankce až jeden milion korun. Firma FutureLife, která kliniku vlastní, se může proti pokutě odvolat. Proto nyní nechtěly firma ani Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který sankci udělil, případ blíže komentovat.

Praha (Aktualizováno: 21:09 6. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD | Foto: Filip Jandourek

„Státní ústav pro kontrolu léčiv již v této věci udělil sankci. Ten příkaz byl zdravotnickému zařízení doručen," potvrdila serveru Seznam Zprávy, který na rozhodnutí upozornil, mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová. Vedení FutureLife nyní podle serveru rozhoduje, zda se proti trestu odvolá.

Za výměnou embryí nebyla systémová chyba, ale selhání jednotlivce, odhalila kontrola

Číst článek

Záměnu embryí u dvou párů z ciziny oznámila sama klinika lékovému ústavu loni v prosinci. Chyba byla odhalena až ve chvíli, kdy byla jedna z klientek v pokročilém stadiu těhotenství. SÚKL pak na klinice provedl několik kontrol.

Letos v únoru ústav oznámil, že záměnu způsobila chyba jednotlivce. Mluvčí SÚKL tehdy uvedla, že se nejednalo o systémovou chybu a že brněnská záměna embryí je zatím jedinou, se kterou se pracovníci ústavu setkali.

Zástupce FutureLife Matěj Stejskal již dříve řekl serveru Blesk.cz, že za záměnou stálo lidské selhání. Doplnil také, že obě ženy, jejichž embrya byla zaměněna, byly ze zemí Evropské unie.

FutureLife je součástí investičního fondu Hartenberg. Ten spadá pod firmu SynBiol, která dříve patřila předsedovi hnutí ANO a bývalému vicepremiérovi Andreji Babišovi. Po přijetí zákona o střetu zájmů Babiš její akcie vložil do jednoho ze dvou svěřenských fondů. FutureLife působí v osmi českých městech a rovněž na Slovensku, v Irsku a Velké Británii.

FutureLife získala irskou kliniku

Česká skupina FutureLife získala irskou reprodukční kliniku Galway Fertility Clinic. Skupina se tak stala druhým největším poskytovatelem reprodukční medicíny v Irsku, oznámila FutureLife v tiskové zprávě. Cenu akvizice nezveřejnila. FutureLife působí v Česku, na Slovensku a ve Velké Británii. Je součástí investičního fondu Hartenberg. Ten spadá pod firmu SynBiol, která dříve patřila předsedovi hnutí ANO a bývalému vicepremiérovi Andreji Babišovi.

Galway Fertility Clinic byla založena v roce 1994. Podle FutureLife je jedním z předních poskytovatelů léčby neplodnosti v Irsku. Kliniku získala česká skupina prostřednictvím irské dceřiné společnosti ReproMed, která se stala součástí FutureLife loni.

Akcie firmy SynBiol, pod niž patří prostřednictvím fondu Hartenberg i FutureLife, vložil bývalý vicepremiér Babiš po přijetí zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme