Záměr lidovců zpřísnit pravidla interrupcí budí rozpaky

Ministr zdravotnictví zatím nechce hodnotit návrhy lidovců na zpřísnění interrupcí. Podle vyjádření zdravotnického experta KDU-ČSL- poslance Jiřího Carbola by totiž například měl s interrupcí souhlasit otec, u nezletilých matek pak rodiče. A omezit by se měla i doba, do které lze umělé ukončení těhotenství provést.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek

Tomáš Julínek | Foto: Štěpán Kotrba

S tímto návrhem nesouhlasí ani partneři z řad koalice, ale ani opozice. Podle Julínka nebyli lidovci při přípravě věcného návrhu zákona, který by měl tyto zákroky řešit, schopní oficiálně předložit své plány.

Podle ministra se lidovci teprve teď vzpamatovali a vzpomněli si, že jejich volební evergreen je otázka umělého ukončení těhotenství. Jejich návrhy prý zná jen z tisku a nebude se k nim vyjadřovat: "Já jsem s nimi seděl několik hodin na komisích, kde údajně měli být jejich experti - dokonce předseda zdravotní komise a předpokládal jsem, že mi přinese za prvé, za druhé, za třetí. A já jsem z něho nebyl schopen vylomit slovo," postěžoval si Julínek.

Podle předsedy zdravotní komise KDU-ČSL poslance Jiřího Carbola byly podklady k věcným záměrům zdravotnických zákonů , které přinesli na úterní koaliční komisi, skutečně jen obecné: "Co se týče zákona o specifických zdravotních službách, tak jsme upozornili na to, že naše výhrady přednese ministr Cyril Svoboda na jednání vlády, a to se také stalo." Další jednání koaliční komise k věcným záměrům zdravotnických zákonů by mělo být už příští týden. K zákonu, který se týká potratů a umělého oplodnění se budou vyjadřovat i zástupci křesťanské veřejnosti.

Náměstkyně ministra Markéta Hellerová připomněla, že záměry jejího úřadu nepočítají ani s větší liberalizací interrupcí, ani se zpřísněním, ale zdůrazňují nutnost osvěty, prevence a větší informovanost. "Lékaři by měli ženy více upozorňovat na možná rizika zákroku a jiné alternativy, které má. Potrat stejně jako asistovaná reprodukce má být až tou poslední možností," poznamenala Hellerová.

"Návrh lidovců je krokem zpět a lze ho srovnat s upřením volebního práva ženám," uvedl v tiskovém prohlášení místopředseda zdravotního výboru sněmovny a člen koaliční komise ke zdravotnictví za ODS Boris Šťastný. Dodal, že nic takového nepřipustí. Při jednání koalice navíc podle něj lidovci ani nic takového nenavrhovali a chtěli pouze to, aby se neměnila současná právní úprava potratů.

Na tvorbě zákona se bude podílet i křesťanská veřejnost

Na definitivní podobě zákona, který bude upravovat interrupce a umělé oplodnění, se budou podílet i zástupci křesťanské veřejnosti. Dohodli se na tom ministr Julínek a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Podle něho nehodlá církev lidem vnucovat své názory, ale nechce, aby se situace ještě zhoršila. Chránit by chtěli především práva dětí.

Jan Graubner se vyjádřil i k návrhu lidoveckého poslance Jiříjho Carbola, který by chtěl, aby o umělém přerušení těhotenství spolu s ženou rozhodoval i otec dítěte: "Já si můžu přát, aby bylo něco zakázáno, ale jsem realista a v současnosti se spokojím s tím, když se udělají alespoň některé kroky. Pokud se týká zapojení otců, myslím si, že by určitě do toho nějakým způsobem zapojeni být měli, protože muž a žena patří k sobě."

Ve středu vláda podpořila nástin reformy zdravotnictví. Nad balíkem věcných návrhů šesti zákonů, které mimo jiné řeší postavení univerzitních nemocnic, podmínky poskytování zdravotních služeb nebo fungování zdravotních pojišťoven by ještě měli členové koalice diskutovat.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme