Zaměstnance dětských domovů zdržuje papírování, uvítali by méně byrokracie

Některé dětské domovy si stěžují na přehnané papírování. Na úkor práce s dětmi musejí prý vychovatelé často vyplňovat nejrůznější žádosti a neustále musejí řešit nejrůznější předpisy. Zatím to ale nevypadá, že by se chystaly nějaké změny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský domov v Kladně

Dětský domov v Kladně | Foto: Jana Káninská

Dětské domovy se v otázce neúměrného papírování dělí na dvě skupiny. První už si na nejrůznější vyplňování prý zvykla. Patří mezi ně třeba Dětský domov se školou v Praze 2.

„Jde o to, nastavit systémy v zařízení tak, aby to bylo papírování účelné a poměrně rychlé. Mimo povinnou dokumentaci máme spojovací knihy, ve kterých si jednotliví vychovatelé předávají informace. A zároveň tím můžeme jasně doložit, kde se konkrétní dítě pohybovalo v určitou část dne,“ popisuje systém ředitel Dětského domova se školou v Praze 2 Jan Smolka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětské domovy by uvítaly míň papírování. O téma se zajímala redaktorka Veronika Hlaváčová.

Daniel Štencel z dětského domova Budišov nad Budišovkou na Opavsku patří do druhé skupiny. Cítí se prý jako úředník a to navíc na úkor dětí.

„Samozřejmě zapisuje se v podstatě všechno. Myslím, že to ubírá velké procento času. Některá dokumentace se musí zapisovat okamžitě v průběhu dne. Takže je to čas, kdy třeba děti zůstanou trošku stranou,“ říká.

Vychovatelé podle něj řeší papírování i ve chvíli, kdy chtějí s dětmi třeba jen vařit. „Veškeré potraviny u nás podléhají v podstatě statutu školní jídelny. Takže se musí dodržovat předem připravený jídelníček, spotřební koš, výdejky potravin. Každá změna je složitější, každé papírování ubírá čas, který můžeme být s dětmi,“ dodává Štencel z budišovského dětského domova.

V kontaktu s dětskými domovy je i Pavel Klempíř, autor projektu Darujte hračku, na kterém se podílí Český rozhlas. Neúměrné papírování by prý zrušil.

„Tohle tady frčí a bohužel se toho nemůžeme zbavit. A pak to holt dopadá tak, že tam, kde se hodně vyplňují papíry, vám vždycky ubude čas na samotný život. A ten život prostě teče, ten život nějak existuje. Ale já si myslím si, že by to šlo i bez toho,“ míní.

Ministerstvo školství to tak ale nevidí. Podle Soni Cpinové je zařízení typu dětského domova vlastně úřadem.

„Dítě je umístěné do dětského domova na základě soudního rozhodnutí. To znamená, že stát, který rozhodl o umístění dítěte do jakéhokoli zařízení, musí nějakým způsobem ten proces práce s dítětem hlídat,“ upozorňuje.

Český rozhlas i letos sbírá pro děti z dětských domovů vánoční dárky. Podrobnosti najdete na webu darujtehračku.cz.

bre, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme