Zaměstnanci Liberty Ostrava budou dostávat jen 70 procent mzdy. Jejich návrat firma znovu odložila

Zaměstnanci Liberty Ostrava, kteří kvůli tomu, že provozy v podniku stojí, nechodí do práce, budou od pondělí po většinu času dostávat už jen 70 procent mzdy. Dosud dostávají 100 procent. Jejich návrat firma odložila o dalších šest týdnů. V pátek řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Na vyjádření firmy se čeká.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 15:39 5. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní brána podniku Liberty

Firma změnu zdůvodnila tím, že pominul důvod, proč zaměstnanci byli doma kvůli překážkám na straně zaměstnavatele, a že hygienické podmínky už jsou vyřešené | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Slanina řekl, že v kolektivní smlouvě je období na vyhlášení takového opatření stanovené na šest týdnů. „V těch šesti týdnech je 30 pracovních dnů a z nich 21 dnů můžou zaměstnanci dostávat jen 70 procent mzdy. Zbytek buď budou chodit do práce, nebo budou mít 100 procent,“ řekl Slanina.

Firma podle něj změnu zdůvodnila tím, že pominul důvod, proč zaměstnanci byli doma kvůli překážkám na straně zaměstnavatele, a že hygienické podmínky už jsou vyřešené. „Máme stanoveno, že pokud někoho budou potřebovat do práce, musí ho zaměstnavatel informovat minimálně 72 hodin předem,“ řekl odborový předák.

Plán Liberty Ostrava je zcela nepřijatelný, o práci by přišly tisíce lidí, říká šéf odborového svazu Ďurčo

Číst článek

Do práce v hutním podniku Liberty Ostrava nyní chodí jen zhruba 2100 z 5400 zaměstnanců. Většina provozů v huti stojí a většina zaměstnanců huti a jejího dodavatele Tameh Czech zůstává od loňského 22. prosince doma, protože se spolu firmy nedohodly na cenách a dodávkách energií. Dosud firma jejich návrat do práce odkládala vždy o týden.

Situaci v hutním podniku chce příští týden řešit i nový moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO). Má v plánu setkání se zástupci odborů i vedení firmy.

Odborář Slanina už dříve řekl, že pro firmu je výhodnější, když lidé chodí do zaměstnání, i když tam nedělají svou běžnou práci. „Když jsou placeni 100 procenty z průměrné mzdy, tak je to více, než kolik je běžná měsíční mzda,“ řekl Slanina. Zaměstnanci, kteří byli doma, tak dostávali prakticky víc než ti, kteří pracovali.

Restrukturalizační plán

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má už delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji ale od prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Tameh uvádí, že mu Liberty dluží aktuálně zhruba 2,2 miliardy korun.

Ministerstvo opět píše majiteli Liberty Ostrava, ať situaci řeší. Firma ale odmítá, že je nesolventní

Číst článek

Věřitelé Liberty nyní hlasují o restrukturalizačním plánu, jejž jim firma předložila. Podle soudu je věřitelů více než 1300. Mluvčí huti Kateřina Zajíčková už dříve bez podrobností uvedla, že většina věřitelů už s plánem vyslovila souhlas. V doplňujícím vysvětlení k restrukturalizačnímu plánu Liberty uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Restrukturalizační plán má dvě varianty dalšího postupu - varianta A vychází z toho, že se Liberty s Tamehem dohodne, plán B počítá s řešením bez Tamehu. Liberty uvádí, že v případě varianty A by vysokou pec, která je od loňského října v takzvaném teplém útlumu, spustila v létě a pohledávky věřitelů splatila do jara 2026.

V případě varianty B by dodávky energií od Tamehu nahradily dodávky od jiných dodavatelů a z nového energetického komplexu, podnik by vysokou pec spustil na přelomu let 2024 a 2025 a pohledávky věřitelů splatil do konce roku 2025.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme