Zaměstnanci nemocnic Královéhradeckého kraje vstoupili do stávkové pohotovosti

Tři tisíce zaměstnanců nemocnic Královéhradeckého kraje vstoupily do stávkové pohotovosti. Důvodem protestu jsou hlavně nízké platy sester a dalšího středního zdravotnického personálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zdravotník | Foto: Věra Luptáková

Odboráři po kraji požadují navýšení mezd minimálně o tři tisíce korun, a to zpětně od července. Podle Ivy Řezníčkové z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče za Královéhradecký kraj se pacienti zatím nemusí obávat snížení kvality péče:

"Pro pacienta to momentálně ještě neznamená vůbec nic. Péče bude zachována ve stávajícím rozsahu. Pouze budou probíhat přípravy na případnou stávku."

Podle odborářů je současná situace kritická a hrozí zhoršení poskytované péče. "Úbytky personálu zaznamenáváme trvale asi poslední dva roky. Za poslední měsíce ale došlo k výraznému navýšení výpovědí kvalifikovaného personálu a momentálně už není možné zachovat stávající chody jednotlivých oddělení a počty lůžek v nemocnicích," vysvětluje Řezníčková.

Královehradecký kraj nemá na zvýšení platů peníze

Královehradecký kraj peníze na vyšší mzdy nemá. Podle krajské radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové, by k navýšení mohlo dojít nejdříve v lednu: "Uvažujeme o této možnosti, ale v nejbližších měsících určitě ne."

Podle Třešňákové není fér v době finanční krize nátlakovým způsobem protlačovat zájmy jedné skupiny zaměstnanců.

Vedení kraje také zdůraznilo, že zdravotníci letos už dostali přidáno. To ale odboráře rozladilo. Podle nich se jedná o mimokrajské peníze od pojišťoven a kraj neuvolnil ani korunu.

Přečtěte si také:
Zdravotní sestry v kraji jsou od dnešního dne ve stávkové pohotovosti
Zdravotníci v Královéhradeckém kraji vyhlásí stávkovou pohotovost
Zdravotnické odbory: Navýšení platů by se mělo týkat všech sester

Ota Nehasil, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme