Zaměstnanci nemocnic se kvůli zvýšení platů sejdou s premiérem

Zvýšení platů by se od příštího roku mohli dočkat všichni zaměstnanci nemocnic, tedy nejen lékaři, ale i sestry a pomocný personál. Otázkou je však o kolik. Odbory totiž v srpnu zatím nepřistoupily na návrh ministerstva zdravotnictví, které nabídlo pět procent. Zdravotníci chtějí deset. Argumentují, že vláda nesplnila sliby, které jim dala při akci Děkujeme, odcházíme, kdy z nemocnic chtělo odejít 20 procent lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Před pěti lety odboráři objížděli kraje se starou sanitkou a verbovali lékaře k protestní akci Děkujeme, odcházíme. Tehdy chtěli vyšší platy a sbírali podpisy pod petici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zaměstnanci nemocnic chtějí od ledna vyšší platy. Ministerstvo navrhlo zvýšení o pět procent, to se ale odborům nelíbí. Sejde se s nimi premiér

Po půl roce bylo v nemocnicích odhodláno podat výpověď téměř čtyři tisíce doktorů. Akci ukončilo memorandum, které slíbilo mimo jiné růst platů až na trojnásobek průměrné mzdy v Česku.

Podle předsedy lékařských odborů Martina Engela ale vláda slib nesplnila. „Každého dráždí 50, 60 tisíc. Nikdo už ale neřekne, že je to skoro za dva pracovní úvazky,“ uvedl Engel.

Od roku 2010 požádalo více než tři tisíce českých lékařů o osvědčení pro práci v zahraničí. Doktory lákají vyšší výdělky a méně přesčasů. Například německé nemocnice nabízí absolventům lékařských fakult nástupní plat čtyřikrát vyšší než zařízení v Česku.

Podle odborářů může jejich odchod zastavit jen vyšší plat. Letos požadují desetiprocentní růst pro všechny zaměstnance nemocnic. Ministr Svatopluk Němeček z ČSSD už v srpnu nabídl jen polovinu, tedy růst o pět procent. „To je maximum, které jsme schopni nalézt v rámci systému,“ řekl Němeček.

Odbory s návrhem zatím nesouhlasí a chtějí požádat o pomoc premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD, který ale před jednáním Tripartity a odborů řekl, že by zdravotníkům měly platy růst o něco víc, než jsou už domluvená tři procenta pro ostatní státní zaměstnance.

Peníze ale dostanou až od ledna, kdy vyjde nová úhradová vyhláška. „Úhrady se změní podle plánu k prvnímu lednu,“ uvedl Sobotka. Ten se sejde se zdravotnickými odbory spolu s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem dnes v 17 hodin.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme